Dansk Folkeparti oplever en tilbagegang i Tønder Kommune. Byrådsmedlem Pernille Mai Brylle har meldt sig ud af partiet, hvilket sker blot en dag efter, at hendes kollega Allan Svendsen gjorde det samme.
»Jeg har valgt at melde mig ud af Dansk Folkeparti. Det har været en svær beslutning, som jeg har tænkt grundigt over,« skrev Brylle på Facebook. Hun understreger, at hun fortsat bakker op om de lokale mærkesager, hun blev valgt på at arbejde for.
Brylle har ikke offentliggjort konkrete årsager til sin udmeldelse. Det samme gælder for Allan Svendsen, der dagen før skrev på sociale medier, at han har brug for at kunne stole på, at »vi taler åbent med hinanden, at tingene bliver sagt, som de er, og at væsentlige forhold ikke holdes tilbage.«
Værdier som årsag
Svendsen fremhæver »nogle helt grundlæggende værdier: åbenhed, ærlighed, tillid og ordentlighed« som baggrund for sin exit fra partiet. Uden eksplicitte påstande om konflikter eller uenigheder i Tønder-afdelingen, tyder ordlyden på principielle uenigheder snarere end lokale stridigheder.
De to udmeldelser på kort tid reducerer Dansk Folkepartis tilstedeværelse i Tønder Kommune betydeligt. Tilbage står nu kun Mads-Magnus Damm som partiets eneste medlem i kommunalbestyrelsen – en dramatisk tilbagegang for partiet, der tidligere havde mindst tre repræsentanter.
Udviklingen i Tønder afspejler en større tendens for Dansk Folkeparti, som de seneste år har oplevet svækkelse både på landsplan og lokalt. Uden nærmere kommentarer fra partiledelsen er det uklart, hvordan DF planlægger at reagere på tabet af sine medlemmer.
