Avisledere: Danmark må balancere mellem fasthed og ro over for russisk provokation

Redaktionen
Redaktionen17. september 2026
The Danish flag waving against a sunny blue sky.

Foto: Aerra Carnicom — CC BY-SA 4.0

Avisledere kalder fregat-hændelse for russisk provokation

Mandagens hændelse, hvor en russisk fregat affyrede pyroteknik mod en dansk militærhelikopter i internationalt farvand, har skabt betydelig debat blandt danske lederskribenter. De er enige om én ting: det var en russisk provokation. Men de er også enige om, at regeringen må navigere forsigtigt for ikke at falde i fælden.

Politikens chefredaktør, Christian Jensen, ser episoden som en del af Ruslands stigende aggressivitet i Europa. Han påpeger dilemmaet: Danmark skal både sige klart fra over for russisk hybridkrig og samtidigt undgå at blive provokeret til at agere aggressor.

– Sammen med resten af Europa står Danmark i en vanskelig balancegang. På den ene side skal vi sige klart fra og vise vores vilje til at forsvare os over for den russiske hybridkrig. På den anden side skal vi ikke hoppe i den fælde, Rusland sætter op: at provokere os så meget, at vi fremstår som aggressorer, skriver Jensen.

Regeringen handler klogt, mener lederskribenter

Jensen roser regeringens håndtering af sagen som balanceret, åben og proportional. Han fremhæver især beslutningen om at indkalde Ruslands ambassadør i Danmark, Vladimir Barbin, til en samtale som klog og målrettet.

I Kristeligt Dagblad understreger lederskribent Stina Ørregaard Andersen, at hændelsen tydeligvis var en test af Natos samling og vilje. Hun advarer mod overreaktion fra dansk politisk side.

– I Rusland kan man læne sig tilbage, se panikken sprede sig, observere de forskellige udmeldinger og endnu engang konstatere, at det altså ikke var her, Natos grænse gik, skriver hun.

Panik tjener ingen formål

Ørregaard Andersen mener, at danske politikere skal være rolige uden at være naive. Hændelsen er alvorlig og understreger vigtigheden af forsvarsmilitær styrke, men der er ingen grund til at blæse situationen ud af proportioner.

Hun henviser til sidste år, da myndighederne efter droneobservationer over Københavns Lufthavn indkaldte til flere pressemøder, der snarere skabte frygt end klarhed.

Ekstra Bladets lederskribent Uffe Gardel slår fast, at Den Kolde Krig er tilbage. Han tegner et billede af en era uden spilleregler og nedrustningsaftaler – en tilbagevenden til 1950’ernes geopolitiske virkelighed.

På tværs af ledersiderne går budskabet igen: Danmark må være fast uden at være hidsig, må demonstrere styrke uden at trappes op i en eskalering, der kun gavner russiske interesser.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste