Udland

Journalist bag Putin-afsløring fundet død i eksil: Myndigheder undersøger mulig svampeforgiftning

Malthe Christiansen
Malthe Christiansen23. juni 2026
Indvendigt syn i Riga Domkirke med fokus på kirkens lange skib. Stemningen er præget af arkitektur og lys i rummet.

Foto: Diliff · wikimedia · CC BY-SA 3.0

Den russiske journalist Grigory Nekhoroshev, der i 2008 stod bag en opsigtsvækkende afsløring om Vladimir Putins privatliv, er fundet død i den lettiske hovedstad Riga. Han blev 69 år gammel.

Nekhoroshev levede i eksil i Letland, hvor han havde opholdt sig som politisk flygtning i mere end ti år. Ifølge folk i hans omgangskreds døde han efter et måltid med svampe, som var samlet i haven ved hans bolig. Nu undersøger myndighederne dødsfaldet, skriver Metro.

Sagen vækker opmærksomhed langt ud over Letlands grænser, fordi Nekhoroshev i årevis blev kædet sammen med en af de mest følsomme historier om den russiske præsident. Det var ham, der som chefredaktør på avisen Moskovsky Korrespondent stod bag offentliggørelsen af en artikel, som Kreml dengang afviste.

Historien, der vakte opsigt

Artiklen hævdede, at Vladimir Putin planlagde at forlade sin hustru, Lyudmila Putina, og i stedet danne par med den tidligere olympiske gymnast Alina Kabaeva. Dengang blev historien mødt med benægtelser fra officielt hold, men den vakte stor opmærksomhed både i Rusland og internationalt.

Konsekvenserne kom hurtigt. Kort efter lukkede avisen, og Nekhoroshev blev ifølge kildeteksten afhørt af de russiske sikkerhedstjenester og udsat for trusler. Dermed blev afsløringen ikke bare en stor mediehistorie, men også et vendepunkt i journalistens eget liv.

Senere er oplysningerne om forholdet mellem Putin og Kabaeva ifølge kildeteksten til en vis grad blevet understøttet af senere udvikling, selv om den russiske præsident aldrig officielt har anerkendt forholdet.

Levede med frygt i eksil

Men heller ikke efter flugten fra Rusland forsvandt uroen. Ifølge venner levede Grigory Nekhoroshev med en vedvarende frygt for at blive opsøgt eller ramt af personer udsendt af Kreml. Den bekymring skal have præget hans år i eksil.

En bekendt beskriver ham samtidig som et menneske med energi og planer for fremtiden kort før dødsfaldet. Det er med til at skærpe opmærksomheden om sagen, selv om der endnu ikke er fremlagt beviser for, at dødsfaldet skyldes andet end mulig svampeforgiftning.

En ven siger om den gamle afsløring: “Putin tilgav ham tydeligvis aldrig for det.”

Det er udsagn som det, der er med til at sætte dødsfaldet ind i en større politisk sammenhæng. Men efterforskningen peger foreløbig kun på mulig svampeforgiftning, og der er ikke fremlagt dokumentation for andre årsager.

Et navn i rækken af Putin-kritikere

Dødsfaldet i Riga vækker også opsigt, fordi flere fremtrædende Putin-kritikere gennem årene er døde under dramatiske eller uklare omstændigheder. Blandt de mest kendte navne er journalisten Anna Politkovskaja, oppositionspolitikeren Boris Nemtsov, Wagner-lederen Jevgenij Prigozjin og oppositionsprofilen Aleksej Navalnyj.

Det betyder ikke i sig selv, at der er en forbindelse i den aktuelle sag. Men det forklarer, hvorfor myndighedernes undersøgelse bliver fulgt tæt af både medier, diplomater og iagttagere af russiske forhold.

Nekhoroshevs historie tegner samtidig et bredere billede af vilkårene for russiske journalister, der arbejder med følsomme emner. En enkelt artikel om magtens inderkreds blev begyndelsen på et liv i eksil, præget af trusler og mistillid. Nu er hans navn igen blevet centrum i en sag, der rejser spørgsmål, før efterforskningen er afsluttet.

Foreløbig er det kendte forløb begrænset: Den 69-årige journalist døde i Riga efter angiveligt at have spist svampe samlet ved boligen, og myndighederne undersøger omstændighederne. Mere er endnu ikke slået fast.

Men fordi Grigory Nekhoroshev var manden bag en afsløring, der i sin tid vakte stor opsigt i Kreml, bliver hans død næppe mødt uden interesse uden for Letland. Uanset hvad undersøgelsen ender med at konkludere, har sagen allerede fået international bevågenhed.