Forsvar

Danmark og Ukraine styrker forsvaret sammen

Malthe Christiansen
Malthe Christiansen11. juli 2026
Joe Biden og andre NATO-ledere mødes i Madrid i 2022.

Foto: U. S. Department of State – The U.S. Mission to NATO (USNATO) · wikimedia · Public domain

Ved Nato-topmødet i Ankara har Danmark og Ukraine indgået en omfattende aftale om tættere forsvarssamarbejde. Aftalen åbner døren for, at Danmark kan købe forsvarsmateriel fra Ukraine, samtidig med at ukrainerne får mulighed for at producere militært udstyr på dansk jord.

Statsminister Mette Frederiksen understreger, at aftalen skal hjælpe Danmark med at høste erfaringerne fra Ukraines krig mod Rusland. “Nu høster vi nogle af de brutale erfaringer, Ukraine har gjort sig i krigen mod Rusland til at styrke dansk forsvar,” siger hun.

Særligt på droneområdet forventer Frederiksen, at samarbejdet skal give konkrete resultater. Ukraine har under krigen udviklet sig til at være førende inden for droneteknologi, og det er præcis den ekspertise, Danmark ønsker at trække på.

“Jeg tror, at alle kan se, at en af grundene til, at ukrainerne klarer sig langt bedre på slagmarken, end alle havde forventet, det er, at de er dygtige på droneteknologi,” siger Frederiksen.

Aftalen er ikke blot rettet mod at styrke Danmarks forsvar. Den skal også være med til at sikre, at Europa kan forsvare sig selv uden at være afhængig af amerikansk militær hjælp. Målsætningen blandt Nato-landene er at opnå denne selvstændighed inden 2030 – efter mere end 80 år med amerikansk støtte siden Anden Verdenskrig.

Men ifølge Frederiksen kan Europa ikke nå dette mål uden Ukraine. “Jeg er selv af den overbevisning, at vi ikke kan forsvare Europa, hvis ikke vi har Ukraine med som del af Europa,” siger hun.

Hun fremhæver, at forsvarssamarbejdet med Ukraine handler om mere end blot at støtte landet i dets kamp mod Rusland. Det er også en europæisk oprustning, der skal sikre, at kontinentet har den nødvendige kampkraft til at møde fremtidige trusler.

“Når vi indgår et stadig stærkere forsvarssamarbejde med Ukraine, så handler det ikke bare om krigen i Ukraine. Det gør det også. Men det er også for at sikre, at vi får oprustet selv i tide,” forklarer Frederiksen.

Nato arbejder allerede på at styrke sin østlige flanke over for både hybridkrig og potentielle militære angreb fra Rusland. Det er i denne sammenhæng, at Danmarks aftale med Ukraine skal ses.

På Nato-topmødet i Ankara ventes de 32 medlemslande onsdag at vedtage en erklæring, der forpligter dem til at yde Ukraine militær støtte for 70 milliarder euro i år og næste år. Det understreger, hvor centralt Ukraine er blevet for Natos strategi i Europa.