Kronik i Al Jazeera kræver FN-beskyttelsesstyrke til Palæstina: – Palæstinenserne kan ikke overleve under disse vilkår

Lars Christensen

Mere end 74.000 dræbt i Gaza, 81 procent af bygninger ødelagt og 1,9 millioner fordrevet. Nu lyder kravet: En international beskyttelsesstyrke skal øjeblikkeligt udsendes til Palæstina – for at redde det palæstinensiske samfund fra total kollaps.

Den internationale tilgang til konflikten mellem Israel og palæstinenserne har i årtier handlet om at finde en politisk løsning. Men den strategi overser i stigende grad det mest presserende problem: Det palæstinensiske civile liv er under systematisk angreb, og samfundets grundlæggende strukturer er ved at smuldre.

Det er kernen i en holdningsartikel bragt af Al Jazeera, som argumenterer for øjeblikkelig udsendelse af en international beskyttelsesstyrke til Palæstina.

Ødelæggelse i hidtil uset omfang

I Gaza har krigen ifølge analysen dræbt mere end 74.000 mennesker. Den israelske hær har ødelagt omkring 81 procent af strukturerne i Gaza-striben og efterladt 1,9 millioner mennesker fordrevet, uden hjem. Den store majoritet lever nu i telte eller midlertidige shelters, der ikke er egnet til langsigtet beboelse.

Kun 19 ud af 36 hospitaler og 73 ud af 158 primære sundhedscentre er delvist funktionelle. Ifølge UNICEF er 98 procent af Gazas skoler ødelagt eller beskadiget under krigen.

På den besatte Vestbred er hospitalerne alvorligt underfinansierede som følge af Israels tilbageholdelse af skatterevenue fra den Palæstinensiske Myndighed. Det betyder reduceret kapacitet og et voksende antal tjenester, der ikke længere er tilgængelige, mens de hundredvis af israelske checkpoints forhindrer akuthjælpen i at fungere ordentligt.

Billedet er ikke bedre på den humanitære front: Verdensfødevareprogrammet har annonceret, at det skærer månedlige madrationeringer ned for hundredtusinder af palæstinensere i Gaza og på Vestbredden.

Vestbredden og Østjerusalem under pres

På den besatte Vestbred og i Østjerusalem foregår ødelæggelsen på andre måder. Ifølge menneskerettighedsorganisationen Al-Haq blev 46 palæstinensiske samfund tvangsforflyttet af israelske styrker og bosættere mellem 2023 og midten af 2025. Flygtningelejrene i Jenin, Nur Shams og Tulkarem er blevet alvorligt beskadiget. Senest er Hebron blevet belejret, og omkring 5.000 mennesker er blevet fordrevet, mens mindst 120 er blevet tilbageholdt.

Arbejdsløsheden på Vestbredden er fordoblet siden 2023 og er nået op på 29,5 procent i 2026. I Gaza er over 90 procent af befolkningen uden arbejde. Hertil kommer, at Israel tilbageholder anslået 4,8-5 milliarder dollars i skatte- og toldindtægter, som ellers skulle være gået til den Palæstinensiske Myndighed.

Mindst 84 skoler, herunder i Østjerusalem, er truet af nedrivning eller arbejdsforbud, og hundredtusinder af børn kan ikke nå frem til undervisning på grund af israelske bevægelsesbegrænsninger.

Hvad en beskyttelsesstyrke skal kunne

Analysen peger på, at der eksisterer et klart juridisk grundlag for at udsende en beskyttelsesstyrke. Den Internationale Domstol (ICJ) har i en rådgivende udtalelse fastslået, at Israels besættelse af palæstinensisk land er ulovlig. I en separat rådgivende udtalelse fastslog ICJ, at Israel har en forpligtelse til at lette humanitær adgang til Gaza – en adgang Israel aktivt har hindret.

Eftersom USA med stor sandsynlighed vil nedlægge veto i FN’s Sikkerhedsråd, peger analysen på den såkaldte

Mest læste