Løkke ser Trumps aftale-afsløring som signal om succes

Redaktionen
Redaktionen21. september 2026
Donald Trump shakes hands with Lars Løkke Rasmussen in the Oval Office.

Eget medie

Donald Trump valgte selv at gå ud med nyheden om den forhandlede aftale mellem USA, Grønland og Danmark fredag. Det beslutning læser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen som et klart signal om, at også præsidenten er tilfreds med resultatet af forhandlingerne.

«Præsidenten valgte selv at gå ud, og det må man jo tage som et klart udtryk for, at også han synes, at der i denne højniveaugruppe er forhandlet en god aftale frem,» siger Løkke til Ritzau, da han ankommer til New York til møder i forbindelse med FN’s Generalforsamling.

Otte måneder bag sig

Løkke selv er tilfreds med resultatet af otte måneders forhandlinger. Processen blev sat i gang i januar, efter at Trump gentog sine ambitioner om at overtage Grønland efter nytår. Daværende minister for udenrigsanliggender Vivian Motzfeldt og Løkke traf da aftale med amerikanerne om en trepartsproces med embedsfolk fra alle tre parter.

«Under forudsætning af, at vi har en aftale, og det ved vi først, når den er skrevet under, så vil jeg selvfølgelig være meget tilfreds med det. Det er der også grund til at være i hele rigsfællesskabet,» siger Løkke.

Aftalen ventes ifølge amerikanske medier at blive underskrevet tirsdag i New York.

Militær tilstedeværelse ventet

Trump erklærede fredag, at USA vil opbygge en betydelig militær tilstedeværelse i Grønland som følge af aftalen. Løkke vil ikke kommentere det specifikke indhold, men understreger, at Danmark hele tiden har været åben over for at imødekomme amerikanske sikkerhedsinteresser.

«Vi har fra starten sagt, at vi er åbne over for at imødekomme USA’s legitime sikkerhedsinteresser, ligesom kongeriget har været det igennem mange, mange år,» siger han. Han påpeger, at USA engang havde 17 militære installationer i Grønland, men i dag kun én – hvilket har været udgangspunktet for diskussionerne.

Ro efter turbulens

For Løkke er måske det vigtigste aspekt af aftalen, at den kan bringe ro til Grønland efter en periode præget af usikkerhed. Trusler om amerikansk overtagelse har vejet tungt på befolkningen og politikerne på øen.

«Aftalen betyder, at der kan falde noget ro over denne situation, som ikke mindst i Grønland har været kilde til rigtig meget bekymring, som jeg også selv har oplevet på mine rejser til Grønland,» siger udenrigsministeren. «Det, synes jeg, næsten er det vigtigste, altså ud over det materielle indhold.»

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste