Skal turister betale for deres egen bryllupsfest i København?

Redaktionen
Redaktionen21. august 2026
Bryllupsalbum

Foto: sferrario1968 — Pixabay License

København har længe været kendt som et sted, hvor man kan blive gift hurtigt og uden besvær – uanset om man siger “I do”, “yes”, “oui” eller “sí”. Det har gjort Danmark til en attraktiv bryllupsdestination for internationale par, og det bringer både turisme og prestige til hovedstaden.

Men der er en pris ved at være populær. Hver gang en udenlandsk turist gifter sig i København, bruger kommunen ressourcer på at administrere vielsen, stille lokaler til rådighed og håndtere det praktiske arbejde. Udgifterne dækkes af københavnernes skattekroner – uden at de internationale bryllupsgæster bidrager økonomisk til det.

Det rejser et berettiget spørgsmål om retfærdighed og ressourcestyring. Hvorfor skal københavnere finansiere en service, som primært kommer turister til gode?

En løsning ligger på bordet

Ifølge debatten omkring emnet bør socialministeren sikre, at kommunerne får mulighed for at opkræve et gebyr, der kan dække udgifterne til vielserne af turister. Det ville være en simpel og fair løsning: De, der benytter sig af kommunens vielsestjeneste, betaler for den.

Gebyrordningen ville ikke påvirke danske par, der gifter sig lokalt, men ville sikre, at internationale bryllupsgæster bidrager til de omkostninger, de faktisk forårsager. Det er en praksis, som mange andre destinationer verden over allerede har implementeret med succes.

Ikke en ny problemstilling

Spørgsmålet om, hvordan man finansierer offentlige services, der primært bruges af turister, er ikke nyt. Mange kommuner og byer står over for lignende udfordringer: Skal borgerne betale for infrastruktur og services, som hovedsageligt kommer besøgende til gode?

København har gjort meget for at være en attraktiv destination – og det har båret frugt. Men når succes medfører øgede udgifter for kommunen, er det rimeligt at overveje, hvordan disse udgifter skal fordeles.

Hvad betyder det for København?

En gebyrordning ville ikke skade Københavns ry som bryllupsdestination. Internationale par, der vælger at blive gift her, gør det typisk, fordi de elsker byen, ikke fordi vielsen er gratis. De fleste vil uden problemer betale et rimeligt gebyr for at blive gift på et sted, de holder af.

Samtidig ville det sikre, at kommunens ressourcer bliver brugt mere retfærdigt. Pengene kunne gå tilbage til at forbedre de services, som både borgere og turister benytter sig af.

Debatten handler i bund og grund om simpel økonomi og retfærdighed: De, der bruger en service, bør bidrage til at finansiere den. Det er et princip, som de fleste vil kunne være enige om – uanset hvor man står politisk.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.