Alm. Brand er på vej ud af tredje kvartal med et forsikringsresultat på 755 millioner kroner, som selskabet selv betegner som sit »højeste resultat til dato«. Overskuddet lyder på 397 millioner kroner – 87 millioner kroner mere end analytikerne havde ventet. Og forsikringsresultatet alene nåede op på 755 millioner kroner, hvad selskabet selv betegner som sit »højeste resultat til dato«.
Alligevel varsler forsikringsselskabet nu fyringer. 85 stillinger nedlægges i oktober: 55 er direkte afskedigelser, mens 30 stillinger nedlægges. Det skriver Børsen i forbindelse med onsdagens regnskabsfremlæggelse.
Gode tider – men ikke garanteret fremover
Det store overskud er ikke nødvendigvis udtryk for en varig tendens, erkender selskabets øverste leder. Resultatet skyldes blandt andet færre storskader, vejrskader og såkaldte afløbsresultater – det vil sige skader, der i sidste ende ikke blev så dyre som frygtet.
Men det er faktorer, som kan svinge kraftigt fra kvartal til kvartal, og som selskabet ikke kan regne med, holder sig på samme niveau fremover.
Administrerende direktør Andreas Ruben Madsen forklarer beslutningen med behovet for langsigtet styrke:
»Derfor fortsætter vi arbejdet med at styrke vores langsigtede konkurrenceevne og sikre, at vores omkostningsniveau er tilpasset markedsvilkårene. Som led i den indsats har vi beklageligvis måttet reducere antallet af medarbejdere. Det er en svær beslutning, fordi den berører dygtige kolleger,« lyder det fra direktøren i en skriftlig kommentar til Børsen.
Fra 2040 til færre
Ved udgangen af 2025 beskæftigede Alm. Brand 2040 fuldtidsansatte. Med de 85 nedlagte stillinger reduceres den stab altså mærkbart – selv om selskabets forsikringsresultat er selskabets højeste til dato.
Det er et paradoks, som kendes fra mange store virksomheder: Gode resultater i dag er ingen garanti for, at strukturen er gearet til morgendagens konkurrence.
Konsekvensen er 55 mennesker, der mister jobbet, og 30 stillinger der ikke genbesættes.
