Rekordbredt løbehjul blev standset af politiet
En politibetjent i Aabenraa stoppede mandag et el-løbehjul, der kunne køre hurtigere end noget andet løbehjul, som Syd- og Sønderjyllands Politi tidligere har beslaglagt. Løbehjulet blev testet til at kunne køre 146 kilometer i timen – langt over de lovlige 20 kilometer i timen.
Det var omkring klokken 10.30 på Tinglevvej i Aabenraa, at færdselsbetjenten fik øje på en mand på el-løbehjulet, der kørte markant hurtigere end tilladt. Betjenten satte efter løbehjulet og målte hastigheden i patruljebilen til omkring 80 kilometer i timen, inden han standsede den 52-årige fører.
Kraftig motor og massivt design
Kontrollen af el-løbehjulet afslørede et massivt stykke teknologi. Løbehjulet vejede omkring 40 kilo, havde en ydelse på mere end 10.000 watt og trak på både for- og baghjul – helt i modsætning til standard el-løbehjul, som typisk vejer omkring 15-20 kilo og har en motor på maksimalt 250 watt.
Speedometeret på løbehjulet viste ved friløb en hastighed på ikke mindre end 146 kilometer i timen. Friløb betyder, at hastigheden måles ved at løfte både for- og baghjul fra jorden, så løbehjulet accelererer uden at skulle overkomme friktionen fra asfalten.
Sigtet for flere færdselsloven-overtrædelser
Politiet har beslaglagt el-løbehjulet, og den 52-årige mand er blevet sigtet for flere overtrædelser af færdselsloven. Sagen illustrerer et stigende problem i dansk bytrafikk, hvor nogle brugere modificerer deres el-løbehjul til farligt høje hastigheder, langt ud over det, producenten har godkendt.
