Der er lagt op til et politisk jordskælv i Israel. Onsdag tog premierminister Benjamin Netanyahu og hans parti, Likud, det drastiske skridt at indgive et lovforslag om at opløse landets parlament, Knesset. Det er en strategisk manøvre, der kan sende israelerne til stemmeurnerne langt tidligere end planlagt.
Valg i sensommeren
Bliver forslaget vedtaget – hvilket de fleste politiske iagttagere forventer – skal der afholdes valg senest 90 dage efter. Det betyder, at Israel kan stå midt i en valgkamp allerede i sensommeren. En mulig valgdato kan blive i den tredje uge af august.
Egentlig var det planen, at det næste valg først skulle finde sted i slutningen af oktober. Men de interne spændinger i regeringen har nu fremskyndet processen markant. I selve lovudkastet, som Likud har delt med offentligheden, lægges der ikke skjul på, at man vil afslutte den nuværende periode før tid.
“- Det 25. Knesset skal opløses før udløbet af sin embedsperiode. Valget vil blive afholdt på en dato, som ikke må fastsættes tidligere end 90 dage efter vedtagelsen af denne lov,” lyder det i det officielle dokument fra Likud.
Splid om værnepligt
Beslutningen bunder i en dyb splid helt inde i hjertet af Netanyahus koalition. De ultraortodokse partier er rasende. De er ellers afgørende for regeringens overlevelse, men nu anklager de premierministeren for at have svigtet et centralt løfte. Det handler om en lov, der permanent skal fritage unge ultraortodokse mænd fra værnepligt.
Det spørgsmål er ekstremt følsomt i det israelske samfund, især mens landet er i krig. Netanyahus træk bliver derfor også set som et forsøg på at genvinde kontrollen over den politiske dagsorden, før de interne stridigheder fører til et totalt sammenbrud af regeringen.
Allerede tirsdag meldte flere oppositionspartier ud, at de selv planlagde at foreslå en opløsning af parlamentet. Men ved selv at tage initiativet er det lykkedes Netanyahu at komme sine modstandere i forkøbet. Nu er det ham, der dikterer spillereglerne for den kommende valgkamp.
Ny alliance udfordrer magten
Selvom han har siddet på magten i sammenlagt over 18 år, har den 76-årige Netanyahu ingen planer om at trække sig tilbage. Han har allerede bekræftet, at han går efter posten igen. Men vejen til genvalg ser ud til at blive brolagt med hård modstand fra en ny alliance.
I slutningen af april præsenterede rivalerne Naftali Bennett og Yair Lapid deres nye politiske alliance under navnet “Sammen”. Deres samarbejde bygger på en skarp kritik af Netanyahus lederskab. De peger især på hans håndtering af sikkerheden og krigen mod Hamas efter angrebet den 7. oktober sidste år.
Afstemningen om at opløse parlamentet forventes at finde sted den 20. maj. Går forslaget igennem, markerer det afslutningen på det 25. Knesset. Og så begynder endnu et kapitel i Israels turbulente politiske historie, hvor vælgerne igen skal tage stilling til nationens fremtid.
