Rasmus Neergaard har reddet sin turnering. Efter en svær første runde i The Open leverede den danske golfspiller fredag en glimrende præstation, der sikrede ham en plads blandt de sidste 36 huller af den britiske majorturnering.
Med seks birdies på dagen gik Neergaard fire slag under par og arbejdede sig op på en delt 25.-plads. Det betyder, at han er den eneste danske repræsentant, der fortsætter i turneringen efter anden runde.
Højgaard-brødrene formåede ikke at klare cuttet. Rasmus Højgaard, som havde den bedste start blandt de tre danskere torsdag, kollapsede fuldstændig fredag og sluttede anden runde i fem slag over par. Hans tvillingebror Nicolai gik runden i par, men det var heller ikke tilstrækkeligt til at sikre ham videre deltagelse.
Mens Neergaard arbejder sig op fra midterfeltet, er det australske golftalent Lucas Herbert, der dominerer turneringen. Herbert tangerede majorrekorden fredag, da han gik anden runde på imponerende 62 slag. Det placerer ham på førstepladsen med otte slag under par.
Herbert startede dagen i par, men en eksplosiv runde bragte ham tæt på at slå den absolutte rekord. Han skulle blot have gået i par på sidste hul for at blive den første til at slå 62 slag i en majorturnering, men det lykkedes ikke.
Trods den vanvittige præstation var Herbert splittet mellem stolthed og skuffelse over sin egen indsats. “Jeg er meget skuffet og samtidig meget stolt over at kunne skrive mit navn på den liste af spillere, som har slået 62 slag i en majorturnering. Lige nu har jeg lidt begge følelser på én gang, og det er også et ret godt problem at have – at være skuffet over at have slået en 62’er,” sagde Herbert ifølge Reuters.
Herbert var ikke alene om at tangere rekorden. Amerikanske Sam Burns leverede samme præstation og ligger nu på en delt femteplads. Burns deler denne placering med stjernespilleren Bryson DeChambeau, som dog havde været på andenpladsen blot ét slag efter Herbert før anden runde.
DeChambeau blev imidlertid ramt af en straf efter fredagens runde. Dommerne vurderede, at han havde forbedret sit leje på femte hul, hvilket resulterede i en straf på to slag. Det betyder, at amerikaneren faldt ned i feltet og nu deler femtepladsen med Burns.
For Neergaard venter nu en udfordring mod feltets bedste spillere i de sidste to runder. Med en delt 25.-plads har han stadig et stykke op til toppen, men fredagens præstation viser, at han har potentialet til at præstere på højeste niveau, når det betyder noget.
