Vandet stiger, og det samme gør de økonomiske bekymringer. En ny analyse fra DTU tegner nu et dystert billede af de næste 100 år, hvis ikke der bliver investeret massivt i klimasikring med det samme.
Forskerne vurderer, at regningen for stormfloder og skybrud kan løbe helt op i 400 milliarder kroner. Det er et svimlende beløb, der for alvor kan mærkes i både statskassen og hos de private virksomheder.
Gør vi ikke noget, rammer det ekstreme vejr med fuld kraft. Rapporten ser nærmere på de langsigtede konsekvenser, og de vil kunne mærkes i alt fra de små hjem til de største virksomheder.
Erhvervslivet står for skud
Det er de danske virksomheder, der står til at få den største regning. Ifølge rapporten, som DR har omtalt, lander næsten halvdelen af de 400 milliarder kroner direkte hos erhvervslivet.
Når vandet først trænger ind i produktionshaller og havne, stopper maskinerne, og forsyningskæderne knækker. Alene den tabte produktion kan koste 50 milliarder kroner og gøre det svært at følge med konkurrenterne i udlandet.
Mange af landets vigtigste erhvervsområder ligger helt tæt på kysten. Det gør dem ekstremt sårbare, når vandet stiger, medmindre der bliver bygget ordentlige diger og drænsystemer i tide.
Særligt udsatte byer
Analysen peger især på Esbjerg, Kolding og Kalundborg. Her ligger industrien så tæt, at det skaber en farlig cocktail, som risikerer at lamme både infrastrukturen og produktionen fuldstændigt.
Klimaøkonom Kirsten Halsnæs fra DTU efterlyser nu hurtig handling fra politikerne og massive investeringer. Hos Dansk Erhverv anerkender man de dystre tal og understreger, at regningen må deles mellem staten, kommunerne og virksomhederne selv.
Investeringer i klimasikring bliver nu set som en nødvendig forsikring mod en økonomisk katastrofe. Eller som professoren bag analysen slår fast: “Det bliver langt dyrere at lade være” med at handle nu.
