Sommervejret har fået en koldskulder. Efter nogle dage med varme og solskin trækker køligere luftmasser nu ind over Danmark, og det forandrer billedet markant for de kommende dage.
Ifølge Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) starter dagen mange steder med sol, men i løbet af formiddagen og eftermiddagen bevæger et skybælte fra Nordsøen sig ind over landets sydlige og sydøstlige dele. Her kan der falde byger, som kan blive ret omfattende nogle steder.
To landsdele går fri
Det gode nyt for nogle: Nordjylland og Bornholm forventes at gå helt tørre gennem dagen. For resten af landet skal man være forberedt på spredt regn og byger, især hvis man befinder sig syd eller sydøst for Storebælt.
Temperaturerne når i dag op mellem 17 og 23 grader, med det varmeste vejr i den østlige del af landet. Sydjylland kommer næppe over 20 grader, hvilket markerer et tydeligt fald fra de varme dage, vi lige har været igennem.
For dem, der arbejder udendørs eller har planlagt aktiviteter i dag, er det værd at have et øje på vejrudsigten. En paraply eller regnjacke er ikke en dårlig idé, hvis man skal rundt i det meste af landet.
Weekenden bliver betydeligt bedre
Men her kommer det gode nyt: Weekenden ser langt mere lovende ud. Både lørdag og søndag byder på nogen eller en del sol, og selvom der kan komme enkelte lokale byger – primært i Jylland – bliver det langt mere behageligt end fredagen.
Vinden bliver svag til jævn fra vestlige retninger, og temperaturerne stabiliserer sig omkring 19 til 23 grader. Det betyder, at der er gode muligheder for at få nogle timer i det fri uden at skulle være alt for bekymret for vejret.
Dog skal man være opmærksom på, at det nord- og vestlige Jylland kan opleve lidt køligere vejr end resten af landet, så hvis man bor der, kan det være værd at have en trøje med i tasken.
Sådan planlægger du weekenden
Hvis du har planlagt en tur i det fri, er weekenden helt klart det bedre valg end fredagen. Med stabil temperatur, svag vind og mest sol kan man godt få nogle timer på terrassen, i parken eller på stranden uden at skulle være alt for nervøs for vejret.
For dem, der ikke kan vente til weekenden, kan fredagen stadig bruges til aktiviteter indendørs eller kortere ture i områder som Nordjylland og Bornholm, hvor vejret holder sig tørt.
Samlet set betyder koldfronten, at sommeren ikke helt er forbi – den tager bare en kort pause. Og det er faktisk helt normalt for denne tid på året. Danmark er ved at glide ind i en periode, hvor vejret bliver mere variabelt, og hvor man ikke kan tage solskinnet for givet længere.
