Gå mod Parkinson i Hørsholm Slotshave – Motion og fællesskab venter

Redaktionen
Redaktionen5. oktober 2026
Snowy park landscape with bare trees and a white building in the distance.

Foto: Guillaume Baviere from Copenhagen, Denmark — CC BY-SA 2.0

Hørsholm Slotshave bliver tirsdag 8. oktober skueplads for en særlig gåtur, der skal sætte fokus på betydningen af motion for mennesker med Parkinsons sygdom. Arrangementet ‘Gå med mod Parkinson’ inviterer alle interesserede til at være med – uanset om man selv lever med diagnosen, er pårørende eller blot vil støtte indsatsen mod sygdommen.

Initiativet kommer fra Parkinsonforeningen og er en del af Danmarks Motionsuge, som hvert år markeres med aktiviteter der skal få flere danskere i gang. For mennesker med Parkinsons sygdom er regelmæssig bevægelse ikke blot vigtig for det fysiske helbred, men også for livskvaliteten og det mentale velvære.

Gåturen starter klokken 10 fra parkeringspladsen over for Kirke Allé i Hørsholm. Ruten er tilrettelagt med tanke på deltagere af alle niveauer – den er cirka to kilometer lang og går rundt om søen i Slotshaven, hvor der undervejs er flere muligheder for at tage en pause på bænkene. Det betyder, at man kan følge sit eget tempo uden at føle sig presset.

Efter den afsluttende gåtur har deltagerne mulighed for at få indblik i Hørsholm Kirkes og områdets rige historie, når de besøger kirken klokken 11. Arrangementet afsluttes derefter med hyggeligt samvær på Café Kaiser i Hørsholm Midtpunkt, hvor man kan lade tankerne falde til ro og mødes med andre deltagere.

Deltagelsen er helt gratis, og alle er velkomne. Hvis du gerne vil være med, skal du tilmelde dig senest den 6. oktober. Det kan gøres ved at skrive til [email protected] eller ved at ringe på telefonnummer 3036 2571. Husk at snøre vandreskoene og gøre klar til en dag i det grønne – sammen mod Parkinson.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste