Sundhed

EU strammer reglerne for farlige stoffer i kosmetik

Redaktionen
Redaktionen21. juni 2026
Hemicyklen i Europa-Parlamentet i Strasbourg under en plenarsession. Billedet viser det parlamentariske rum og stemningen i salen.

Foto: Diliff · wikimedia · CC BY-SA 3.0

EU-landene og EU-Parlamentet er blevet enige om nye regler for kosmetik, der indeholder såkaldte CMR-stoffer – en gruppe kemiske stoffer, som blandt andet kan være kræftfremkaldende, mutagene eller reproduktionsskadelige.

Den politiske aftale betyder, at virksomheder fremover får seks måneder til at stoppe produktionen af kosmetiske produkter, når et stof ikke længere er tilladt i kosmetik. Efter 12 måneder skal produkterne være helt væk fra butikshylderne.

Aftalen er offentliggjort af EU-Parlamentet og mangler nu den formelle godkendelse fra både medlemslandene og Parlamentet. Det ventes dog at blive en formalitet, før reglerne kan træde i kraft.

Ændringen betyder ikke, at et stof bliver forbudt fra den ene dag til den anden. Allerede i dag gælder der en periode på 18 måneder fra det tidspunkt, hvor EU officielt klassificerer et stof som et CMR-stof. De nye frister på seks og 12 måneder kommer oven i den eksisterende periode.

Det betyder i praksis, at virksomheder samlet set får 24 måneder til at standse produktionen og 30 måneder til at stoppe salget af kosmetiske produkter med de pågældende stoffer, regnet fra den dato, hvor EU fastslår stoffets CMR-klassificering.

Dermed bliver den samlede udfasning længere end efter de nuværende regler, hvor brugen af CMR-stoffer ikke er tilladt efter 18 måneder. Den nye model giver til gengæld en mere præcis opdeling af, hvornår produktionen skal ophøre, og hvornår varerne senest skal være væk fra markedet.

EU-Kommissionen havde oprindeligt foreslået længere overgangsperioder. Udspillet lød på 12 måneder til at stoppe produktionen og 24 måneder til at få produkterne ud af butikkerne. I den endelige aftale er begge perioder blevet halveret.

Ifølge EU-Kommissionen skal de nye regler gøre administrationen lettere for virksomhederne. Kommissionen vurderer samtidig, at industrien kan spare mindst 360 millioner euro om året som følge af den nye ordning.

Aftalen forsøger dermed at balancere hensynet til forbrugersikkerhed med ønsket om mere enkle og forudsigelige regler for producenter og forhandlere. Men netop den balance møder kritik fra dansk forbrugerside.

Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk, mener, at det er problematisk, at produkter med sundhedsskadelige stoffer fortsat kan sælges i en længere periode, efter at stofferne er blevet vurderet som farlige.

“Vi har forståelse for, at man vil forenkle regler for virksomheder, men når det betyder, at forbrugerne kan købe produkter, der indeholder stoffer, som kan give kræft, i længere tid end i dag, bliver prisen alt for høj,” siger Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk, i en pressemeddelelse fra Forbrugerrådet Tænk.

Kritikken retter sig især mod den del af aftalen, der giver op til et år til at få produkterne helt væk fra hylderne, efter at de ikke længere må produceres. Set med forbrugerøjne betyder det, at varer med problematiske stoffer fortsat kan være tilgængelige i butikkerne, selv om stoffernes sundhedsrisiko allerede er fastslået.

CMR-stoffer er blandt de mest stramt regulerede kemiske stoffer i EU, fordi de forbindes med alvorlige helbredseffekter. Når de optræder i kosmetik, bliver spørgsmålet ekstra følsomt, fordi produkterne bruges direkte på hud, hår, negle eller læber og ofte er en del af hverdagen for millioner af forbrugere.

Den nye aftale ændrer ikke ved, at EU fortsat kan forbyde eller begrænse sådanne stoffer i kosmetik. Det nye er først og fremmest tidsplanen for, hvor hurtigt virksomheder skal reagere, når et stof skifter status og ikke længere må bruges.

Forbrugerrådet Tænk peger samtidig på, at der nu bliver behov for tydeligere information til forbrugerne, så de lettere kan undgå produkter med problematiske indholdsstoffer i overgangsperioden.

“Der er brug for meget mere klar information og oplysning til forbrugerne om indholdet i deres produkter,” siger Winni Grosbøll.

Når aftalen er formelt vedtaget, bliver den en del af EU’s kosmetikregler og får betydning for producenter, importører, detailhandel og forbrugere i hele unionen. For virksomhederne handler det om at tilpasse produktion, lager og salg i tide. For forbrugerne handler det om, hvor hurtigt produkter med sundhedsskadelige stoffer faktisk forsvinder fra markedet.

Den politiske aftale viser samtidig, hvor svært det kan være at regulere kemikalier i et stort indre marked. Strammere regler kan øge beskyttelsen, men overgangsordningerne afgør i praksis, hvor hurtigt ændringerne kan mærkes i butikkerne.