Ungarsk mand udleveret til Danmark: Sigtet for at have frihedsberøvet 15-årig dansk pige

Redaktionen
Redaktionen25. august 2026
Empty Courtroom Desk with Microphones

Foto: SHOX ART — Pexels License

Sagen om den forsvundne 15-årige danske pige har udviklet sig til en international politisag med nye vendinger næsten dagligt. Tirsdag blev en afgørende milepæl nået, da den mistænkte mand blev udleveret til Danmark.

Attila Saba, 22 år, blev ifølge sin mor Anita Laktos fløjet til Danmark tirsdag efter at have siddet varetægtsfængslet i Budapest i en uge. Han er sigtet for at have frihedsberøvet den 15-årige pige.

Sydøstjyllands Politi kunne tirsdag eftermiddag hverken bekræfte eller afkræfte, at manden var ankommet til landet. Udleveringen skete på baggrund af en europæisk arrestordre, som dansk politi havde udstedt.

Anholdt efter dansk anmodning

Den 22-årige blev oprindeligt anholdt i Ungarn efter en anmodning fra Sydøstjyllands Politi. En ungarsk domstol varetægtsfængslet ham 11. august og oplyste, at han er mistænkt for at have etableret et forhold til pigen med henblik på senere at begå seksualforbrydelser mod hende.

Manden selv afviser at have gjort noget kriminelt. Da Ekstra Bladet fandt ham i Ungarn før anholdelsen, beskrev han relationen til den 15-årige som en kærlighedshistorie. “Jeg elsker hende,” sagde han dengang.

Hans mor fastholder ligeledes, at sønnen er uskyldig. “Jeg håber bare, at alt bliver opklaret der,” siger hun til Ekstra Bladet.

Dårlige forhold i ungarsk fængsel

Inden udleveringen sad den 22-årige fængslet i Objektum-fængslet i Budapest. Moderen besøgte ham fredag og fik kun 15 minutter sammen med sin søn. Hun fortæller, at forholdene i fængslet var meget dårlige, og hun hævder desuden, at sønnen blev overfaldet. Ekstra Bladet har ikke kunnet efterprøve denne oplysning.

En ombudsmandsundersøgelse fra 2019 dokumenterede tidligere problemer i fængslet. Dengang blev der blandt andet konstateret overbelægning, fugt, skimmelsvamp og nedslidte installationer.

Moderen ved endnu ikke, hvor hendes søn skal opholde sig i Danmark. Hun håber nu, at de danske myndigheder kommer til bunds i sagen.

Piges familie ønsker ro

Den 15-årige piges familie har gennem Sydøstjyllands Politi meddelt, at familien ønsker ro og ikke vil kontaktes af medierne.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.