Kriminalitet

Kaotisk onsdag i Nordsjælland: Ferrari i hegn og golfvogn forsvundet

Redaktionen
Redaktionen13. august 2026
White police car parked with people beside it

Foto: cottonbro studio — Pexels License

Onsdag blev en dag fuld af trafikuheld og kriminalitet i Nordsjælland. Politiet håndterede alt fra sammenstød mellem flere biler til en spektakulær ulykke med en rød Ferrari Spider, der endte i et hegn.

Dagen startede kort efter klokken ni om morgenen i Gentofte, hvor fire biler var involveret i et harmonikasammenstød. En 76-årig mand påkørte den bagerste bil i venstresvingsbanen ved krydset Tranegårdsvej og Bernstorffsvej. Påvirkningen fortsatte som dominobrikker – den ramte bil skubbede til bilen foran, som igen ramte den forreste. Heldigvis kom ingen personer til skade ved ulykken.

Mindre end en time senere eskalerede situationen på vejene. En 54-årig mand mistede kontrollen over sin rød Ferrari Spider i Vejby, efter at han havde accelereret voldsomt. Bilen endte i et hegn, og føreren forsøgte uden held at få den væk fra stedet. Også denne ulykke gik uden personskader.

Samtidig med trafikkaosset blev politiet konfronteret med en alvorlig sag af helt anden karakter. Klokken 13.22 modtog de en anmeldelse om hærværk mod Kokkedal Islamisk Menighed i Fredensborg Kommune. Ukendte personer havde malet graffiti på en mur med ukvemsord, tegnet en jødestjerne og begået anden vandalisme mod stedet. Politiet efterforsker sagen.

Eftermiddagen bragte endnu flere alarmopkald. Klokken 15.56 blev politi og brandvæsen kaldt til Sauntevænget i Hornbæk, hvor et hus var overtændt. Branden blev slukket, men en brandmand kom lettere til skade under arbejdet. Politiets teknikere arbejder på at fastlægge årsagen til branden, og beboere i området blev orienteret af myndighederne.

En time senere anmeldte en datter et indbrud i Charlottenlund. En 87-årig kvinde sad i sin have, da to ukendte kvinder dukkede op. Den ene fortalte, at hun havde fødselsdag og ville give kvinden en halskæde, fordi hun angiveligt havde arvet mange penge. Mens kvinden tog imod gaven, stjal den anden hendes diamanthalskæde og diamantarmbånd. Derefter forlod de stedet i en bil. Den ældre kvinde var meget påvirket af hændelsen og kunne ikke selv kontakte politiet, hvorfor datteren ringede.

Aftenen sluttede med endnu en anmeldelse. Klokken 19.23 blev en grøn golfvogn med hvidt tag og påskriften Bakken anmeldt stjålet fra Klampenborg. Anmelderen mistænkte, at køretøjet var kørt direkte ind i skoven. Uden registrerings- eller stelnummer og uden spor på overvågningen har politiet få konkrete ledetråde at arbejde ud fra.

Politiet opfordrer borgere til at være opmærksomme på mistænkelig adfærd og kontakte myndighederne, hvis de har oplysninger om de beskrevne hændelser.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.