Politiet stoppede el-løbehjul der kørte 146 kilometer i timen

Redaktionen
Redaktionen10. september 2026
Colorful electric scooters and bicycles lined up on a city street

Foto: Mathias Reding — Pexels License

Rekordbredt løbehjul blev standset af politiet

En politibetjent i Aabenraa stoppede mandag et el-løbehjul, der kunne køre hurtigere end noget andet løbehjul, som Syd- og Sønderjyllands Politi tidligere har beslaglagt. Løbehjulet blev testet til at kunne køre 146 kilometer i timen – langt over de lovlige 20 kilometer i timen.

Det var omkring klokken 10.30 på Tinglevvej i Aabenraa, at færdselsbetjenten fik øje på en mand på el-løbehjulet, der kørte markant hurtigere end tilladt. Betjenten satte efter løbehjulet og målte hastigheden i patruljebilen til omkring 80 kilometer i timen, inden han standsede den 52-årige fører.

Kraftig motor og massivt design

Kontrollen af el-løbehjulet afslørede et massivt stykke teknologi. Løbehjulet vejede omkring 40 kilo, havde en ydelse på mere end 10.000 watt og trak på både for- og baghjul – helt i modsætning til standard el-løbehjul, som typisk vejer omkring 15-20 kilo og har en motor på maksimalt 250 watt.

Speedometeret på løbehjulet viste ved friløb en hastighed på ikke mindre end 146 kilometer i timen. Friløb betyder, at hastigheden måles ved at løfte både for- og baghjul fra jorden, så løbehjulet accelererer uden at skulle overkomme friktionen fra asfalten.

Sigtet for flere færdselsloven-overtrædelser

Politiet har beslaglagt el-løbehjulet, og den 52-årige mand er blevet sigtet for flere overtrædelser af færdselsloven. Sagen illustrerer et stigende problem i dansk bytrafikk, hvor nogle brugere modificerer deres el-løbehjul til farligt høje hastigheder, langt ud over det, producenten har godkendt.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste