Prisen går til dem, der gør en forskel
Handicapprisen 2026 er på vej til Frederikssund Kommune. Nu kan borgerne foreslå kandidater til prisen, som årligt hædrer personer, foreninger, organisationer og virksomheder, der har ydet en ekstraordinær indsats for mennesker med handicap eller psykiske og sociale udfordringer.
Prisen kan gå til mange forskellige typer initiativtager. Det kan være nogen, der har gjort en forskel for en enkelt borger eller familie, eller en forening der gennem arbejdet i lokalsamfundet har skabt positiv forandring. Også personer, der har forbedret tilgængelighed og muligheder for mennesker med handicap, kan komme på tale.
Virksomheder er også velkomne kandidater, hvis de har vist særlig indsats inden for ansættelse af mennesker med handicap eller har arbejdet aktivt med handicaptilgængelighed.
Alle borgere kan foreslå
Det er ikke kompliceret at få sin kandidat nomineret. Enhver borger i Frederikssund Kommune kan indstille en person eller organisation til prisen. Fristen for at sende en indstilling er 15. oktober, så der er god tid til at finde frem til kandidaten.
Sidste år modtog Livskildens brugerråd Handicapprisen. De blev hæret for arbejdet med at give borgerne et stærkt tilhørsforhold og et netværk, der modvirker isolation og ensomhed blandt mennesker med handicap.
Prisoverrækkelse på Dagen for muligheder
Handicapprisen består af et kunstværk og et diplom. Vinderen offentliggøres senere på året, og prisen bliver overrakt ved en festlig ceremoni i Frederikssund Byrådssalen den 3. december. Denne dag er FN’s internationale handicapdag, også kendt som Dagen for muligheder – en dag, der verden over sætter fokus på rettigheder og værdighed for mennesker med handicap.
Har du en kandidat i tankerne, som fortjener at blive set og anerkendt? Så er det tid til at fremsendt indstillingen til Frederikssund Kommune før deadline 15. oktober.
