Det lignede en midtjysk triumf af de helt store, da FC Midtjylland for nylig kunne rejse hjem fra engelsk grund med en 1-0-sejr i bagagen. Men de euforiske scener efter slutfløjtet i den første af to ottendedelsfinaler i Europa League viste sig at være en taktisk gave til modstanderen. Nottingham Forests manager, Vitor Pereira, har nu sat ord på, hvordan de danske jubelscener blev brugt som benzin på det bål, der i sidste ende brændte FCM’s europæiske drømme til aske.
Psykologisk krigsførelse i omklædningsrummet
Efter torsdagens dramatiske returkamp, hvor Nottingham Forest trak det længste strå i en nervepirrende straffesparkskonkurrence, lagde Pereira ikke skjul på, at motivationen var hentet direkte fra modstanderens ageren i det første opgør. Da FCM-spillerne efter den første kamp jublede vildt foran deres medrejsende fans, blev det i Nottingham-lejren tolket som en mangel på respekt for opgørets varighed.
Pereira havde allerede efter det første nederlag bemærket, at midtjyderne fejrede resultatet, som om avancementet allerede var sikret. Den observation tog han med sig ind i forberedelserne til returkampen, hvor han brugte billederne af de jublende danskere til at tænde en ild i sine egne spillere.
“De vandt den første kamp og begyndte at juble. De jublede for tidligt, og det gav os bare ekstra brændstof frem mod returkampen til at bevise, at der var rigeligt med tid til at vende det på hovedet,” forklarer Vitor Pereira ifølge Nottingham Post.
En risikabel satsning gav pote
Sejren over FC Midtjylland var dog ikke kun et resultat af psykologisk motivation, men også af en kølig strategisk prioritering. Nottingham Forest befinder sig i en intens overlevelseskamp i Premier League, og det prægede i den grad Pereiras valg af startopstilling. Hele ni ændringer var der foretaget i forhold til holdets seneste ligakamp, hvilket understregede, hvor meget klubben vægter den kommende udekamp mod Tottenham.
At sende et så reservespækket mandskab på banen i en afgørende europæisk kamp er en balancegang på en knivsæg. Men for Pereira var det en nødvendighed for at holde truppen frisk til de hjemlige udfordringer, hvor hvert point tæller i kampen for at undgå nedrykning. Strategien holdt hele vejen, selvom det krævede 120 minutters slid og en afgørelse fra straffesparkspletten.
“Vi er i en position, hvor vi er nødt til at balancere med vores kræfter i to turneringer,” lyder det fra Vitor Pereira, der nu kan se frem mod endnu flere kampe i et allerede tætpakket program.
Fokus skifter til Premier League og Porto
Selvom glæden over det europæiske avancement er stor i Nottingham, er der ikke tid til at hvile på laurbærrene. Allerede søndag venter en skæbnekamp mod Tottenham, hvor de friske ben, som Pereira forsøgte at spare mod FCM, skal stå deres prøve. Manageren understreger, at fokus øjeblikkeligt er flyttet fra den europæiske succes til den benhårde virkelighed i den bedste engelske række.
For FC Midtjylland efterlader nederlaget en bitter smag. Holdet var tæt på at levere en historisk skalp, men må nu sande, at en kamp varer 180 minutter – og at fejringer før tid kan have en uforudset pris. Mens midtjyderne må koncentrere sig om den hjemlige Superliga, kan Nottingham Forest se frem til en kvartfinale mod de portugisiske giganter fra FC Porto. Her vil Pereira formentlig igen skulle finde de taktiske og psykologiske greb frem, hvis det engelske mandskab skal fortsætte deres eventyr på kontinentet.