Tre uheld på E20/E45-kryds sender trafikken ud i kaos igen

Redaktionen
Redaktionen12. oktober 2026
Cars driving on a motorway under signs for E47, E20, Malmo, and Copenhagen.

Foto: Johan Wessman / News Oresund — CC BY 3.0

Mandag blev dagen turbulent for trafikanter på motorvejen ved Kolding. Det første uheld indtraf tidligt om morgenen ved krydset mellem E20 og E45 i sydgående retning, hvor flere spor blev blokeret og satte gang i køen.

Kort efter blev der meldt om endnu et uheld længere mod syd på motorvejen. Det så dog ud til at blive normaliseret igen, og trafikken begyndte at flyde som sædvanlig.

Men da køen var ved at blive afviklet og situationen så ud til at være under kontrol, ramte et tredje uheld området. P4 Trafik kunne melde om uheldet klokken 10.39, og igen steg køen betydeligt.

De gentagne uheld på samme strækning sender pendlerne tilbage til lange ventetider. Motorvejen blev påvirket af tiltagende trafikkaos, og bilister opfordres til at være ekstra opmærksomme i området.

Situationen var under ændring mandag formiddag, og trafikanter bør følge live-opdateringer fra P4 Trafik for de seneste informationer om drivforholdene ved krydset mellem E20 og E45.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste