Præmier bag de gode stjerner
Sengeverden.dk har en imponerende vurdering på Trustpilot: 4,1 ud af 5 stjerner. Men der ligger en velorganiseret præmiekonkurrence bag tallet.
Efter hver ordre sender sengeforhandleren kunderne en sms eller mail med tilbud om at vinde hele ordreværdien tilbage. Betingelsen er simpel: skriv en anmeldelse på enten Google eller Trustpilot.
»Vi læser ALT, og din oplevelse betyder utroligt meget for os. OBS: Vi trækker lod én gang om måneden, så chancen for, at du vinder, er stor,« fremgår det af en mail, som B.T. har set.
Ni ud af ti anmeldere ønskede præmien
B.T. kontaktede ti tilfældige personer, der havde givet fem stjerner på Trustpilot. Resultat: ni ud af ti fortalte, at de skrev den positive anmeldelse for at vinde penge gennem konkurrencen. Flere anmeldelser fremgår det eksplicit, at forfatteren »håber at vinde sengen« eller lignende.
Endnu mere problematisk: flere anmeldere var overhovedet ikke kunder hos Sengeverden.dk. De havde blot hørt om konkurrencen og skrev en anmeldelse for at deltage – uden nogensinde at have købt en seng.
Samtidig kalder utilfredse kunder sengeforhandleren for et »fupfirma«, der ikke betaler penge tilbage, leverer defekte varer eller ikke sender ordrer på trods af betaling.
Eksperter: Det er snyd
Forbrugerrådet Tænk kalder praksis for »et beskidt trick« og vurderer, at den kan være i strid med dansk forbrugerbeskyttelse. Seniorjurist Marie Frank Nielsen fra rådet er klar i sin bedømmelse:
»Det bliver problematisk, når man laver en eller anden form for belønning af forbrugerne, som gør, at de laver en fordrejet anmeldelse. Så bliver Trustpilot-scoren i bund og grund ikke retvisende,« siger hun og fortsætter:
»Det bliver jo et manipuleret billede, man kommer til at se, som er forvrænget. Det er snyd, fordi de femstjernede anmeldelser, der er derinde, formentligt ikke er til at stole på.«
Hun vurderer, at konkurrencen kan være en overtrædelse af bestemmelsen om god skik – og muligvis også vildledende markedsføring.
»Det er min vurdering, at man kan tolke deres markedsføring som et brud på paragraf 6. Forbrugerombudsmanden er meget klar omkring, at det er det, de kalder en vildledende udeladelse,« forklarer Marie Frank Nielsen.
Ejer svarer ikke
B.T. har forsøgt at få en kommentar fra Sengeverden.dk’s ejer, Matias Askvig, men han har ikke svaret på henvendelsen.
