Amalienborg danner rammen om ny politisk gyser
De politiske forhandlinger om landets fremtid er kørt helt fast. Derfor må partilederne endnu en gang vandre mod Amalienborg. Kongehuset bekræfter nu, at en ny kongerunde skydes i gang lørdag den 23. maj klokken 11.00. Her skal repræsentanter fra Folketingets partier møde op i Frederik VIII’s Palæ.
Det sker efter en dramatisk fredag aften, hvor Venstres formand, Troels Lund Poulsen, måtte sande, at hans forsøg på at samle et flertal var mislykkedes. Han har officielt meddelt kongen, at det ikke var muligt at danne en regering inden for det mandat, han fik overdraget den 8. maj.
Programmet for lørdagen er stramt. Hvert parti har fået præcis ti minutter til at fremlægge deres anbefaling for kongen. Som det største parti i Folketinget lægger Socialdemokratiet ud. Deres opgave er at pege på, hvem de ønsker som den næste kongelige undersøger – en rolle, der er helt afgørende for, hvem der får lov at styre de kommende forhandlinger.
Drømmen om en blå trekløverregering brast
Troels Lund Poulsen havde ellers store ambitioner, da han tidligere på ugen præsenterede sin plan for Danmark. Han ville danne en blå mindretalsregering med Venstre, Liberal Alliance og De Konservative. Den klassiske VLAK-konstellation skulle have trukket landet ud af ugevis af politisk dødvande.
Men planen krævede opbakning fra Moderaterne, og her løb Venstre-formanden ind i en mur. Lars Løkke Rasmussen satte fredag en effektiv stopper for de blå drømme. Han vurderede, at sådan en regering ville være alt for skrøbelig i en tid præget af internationale kriser.
»Det tror vi bliver en meget usikker sejlads. Det er ikke det, Danmark har brug for i den sikkerhedssituation, som vi befinder os i,« sagde Lars Løkke Rasmussen.
Uden Moderaternes mandater var projektet reelt dødfødt. Partiet sidder på de afgørende mandater efter valget den 24. marts. Og uden deres støtte kan ingen regering i det nuværende Folketing vide sig sikker på at overleve et mistillidsvotum.
En historisk langstrakt proces
Danmark står lige nu i en helt usædvanlig parlamentarisk situation. Regeringsforhandlingerne har nemlig allerede slået rekorden som de længste i danmarkshistorien. Den gamle rekord blev passeret den 6. maj, og med den nye kongerunde er der intet, der tyder på en hurtig afklaring.
Forløbet har været præget af skiftende forhandlingsledere. Først forsøgte den fungerende statsminister, Mette Frederiksen, i seks uger at bygge bro mellem de røde partier og Moderaterne. Da det projekt kuldsejlede, overtog Troels Lund Poulsen stafetten, men efter blot to uger må han nu give opgaven tilbage.
Den politiske usikkerhed har varet lige siden valget i marts. Den første kongerunde fandt sted allerede den 25. marts, og siden da har både vælgerne og det politiske Danmark ventet på en afklaring. Men den er gang på gang blevet udskudt af taktiske manøvrer og dybe ideologiske kløfter.
Pilen peger mod Socialdemokratiet
Selvom intet er afgjort, før partierne har været forbi Amalienborg lørdag, forventer de fleste, at magten nu skifter hænder igen. Lars Løkke Rasmussen lagde i hvert fald ikke skjul på, hvor han ser det hele ende, da han fredag aften talte med TV 2 News.
»Det er nok rigtigt, at det bliver Mette Frederiksen (S) som statsminister,« sagde han.
Hvis Moderaterne peger på Mette Frederiksen som kongelig undersøger, vil hun igen stå i spidsen for forhandlingerne. Spørgsmålet er bare, om de seneste ugers fejlslagne forsøg har blødt fronterne op, eller om Danmark ser ind i endnu flere uger med politisk usikkerhed. Lørdag klokken 11.00 begynder næste kapitel i det, der allerede er blevet en historisk magtkamp om nøglerne til Statsministeriet.
