Pas på souvenirerne: 10.000 kroners bøde venter ved grænsen
En orkidé fra Thailand. Frø fra Marokko. En appelsin fra USA. Det virker som uskyldige souvenirs fra sommerferie uden for EU – men det kan blive dyrt.
Når danske rejsende vender hjem fra ferie uden for Europas grænser, skal de være særligt opmærksomme på, hvad de pakker ned i kufferten. Medbringer man planter, frø, frugt eller blomster fra lande uden for EU uden et gyldigt plantesundhedscertifikat, risikerer man en bøde på 10.000 kroner per overtrædelse ved ankomsten til Danmark.
Det oplyser Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, som håndhæver reglerne omkring import af plantemateriale.
Skjulte farer i bagagen
Bag det tilsyneladende strenge krav ligger en vigtig beskyttelsesmekanisme. Planter og frø fra lande uden for EU kan være bærere af alvorlige plantesygdomme og skadedyr, som kan få katastrofale konsekvenser for dansk natur og landbrug.
Styrelsens specialkonsulent Gitte Hallengreen Jørgensen understreger alvoren: “En orkidé eller en appelsin i din kuffert kan være voldsomt ødelæggende for vores natur, skove og landskaber.”
Blandt de mest farlige trusler er den asiatiske citrustræbuk – et skadedyr, der kan ødelægge citrusplantager – og bakterien Xylella fastidiosa. Sidstnævnte er særligt bekymrende, da den forhindrer planter i at optage vand og næring, hvilket til sidst slår dem ihjel.
Bakterien har allerede gjort massiv skade
Xylella fastidiosa er ikke blot en teoretisk trussel. Bakterien har forårsaget omfattende ødelæggelser på olivenlunde i Frankrig og Italien og er udbredt i dele af Amerika og Østasien, herunder Taiwan. Hvis den skulle etablere sig i Danmark, kunne den få alvorlige konsekvenser for dansk landbrug og naturområder.
Det er netop for at forhindre sådan spredning, at plantesundhedscertifikatet er obligatorisk. Certifikatet er et officielt dokument fra plantesundhedsmyndigheden i det pågældende eksportland, som bekræfter, at EU’s strenge krav på området er overholdt.
Sådan undgår du bøden
For rejsende, der gerne vil medbringe planteprodukter hjem fra ferie uden for EU, er løsningen simpel: sørg for at få et gyldigt plantesundhedscertifikat fra det land, du rejser fra. Uden dette dokument risikerer du ikke blot en dyr bøde – dine souvenirs vil også blive konfiskeret ved grænsen.
Styrelsen anbefaler derfor, at feriegæster tænker sig grundigt om, før de pakker plantemateriale ned. En billig souvenir kan hurtigt blive til en meget dyr fejl – både for egen lommebok og for dansk natur.
Hvis du er i tvivl om, hvorvidt noget må med hjem, kan du kontakte Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø før du rejser, eller søge information på deres hjemmeside.
