Hele verden lå for hendes fødder. I starten af 2000’erne var den norske model og tv-vært Kathrine Sørland fast inventar ved de helt store internationale skønhedskonkurrencer. Som Norges ansigt udadtil ved både Miss World og Miss Universe var hun vant til rampelyset, de rige og de magtfulde. Men ét møde har brændt sig fast. Ikke på grund af luksussen, men på grund af en invitation, hun valgte at takke nej til.
Dengang var det Donald Trump, der styrede Miss Universe-organisationen. Han ejede showet og gjorde et stort nummer ud af at hilse personligt på de mange modeller fra hele verden. Og det var her, Kathrine Sørland pludselig landede midt i Trumps søgelys.
En besked fra livvagten
Det skete backstage lige før den store finale. Mens modellerne havde travlt med de sidste detaljer, dukkede Trump op for at kaste glans over showet. Men det, der startede professionelt, tog hurtigt en drejning, som den unge nordmand slet ikke havde set komme. Kort efter blev hun nemlig opsøgt af en af Trumps personlige livvagter.
Beskeden var klar. Trump ville have Kathrine Sørland med til New York. Først troede hun, det var en joke. Men da livvagten gentog invitationen med stenansigt, måtte hun sætte foden ned. Hendes svar var kort, kontant og helt nede på jorden – en skarp kontrast til den ellers så glamourøse verden.
”Jeg sagde bare: ’Nej, jeg har en kæreste i Sola’,” fortæller hun i podcasten ’Høvla’ ifølge Dagbladet.
Sola er en lille kommune i Rogaland. For den unge model betød loyaliteten over for kæresten derhjemme mere end en tur til New York med en af verdens rigeste mænd. Afvisningen lukkede sagen med det samme, og hun hørte aldrig mere til invitationen.
Magtspil frem for romantik
Når Kathrine Sørland ser tilbage i dag, forstår hun bedre de mekanismer, der var på spil i branchen dengang. Selvom det udefra kunne ligne en flirt, ser hun det i dag som noget helt andet. Det handlede ikke om hende som person, men om at vise magt.
Hun peger på, at Trump allerede dengang dannede par med Melania. Det gør kun invitationen endnu mere speciel. Det var ikke fascination eller kærlighed, der drev ham, men snarere lysten til at vise, hvad man kan få, når man har magten.
”Trump var jo sammen med Melania. Han ville ikke have mig. Han ville bare imponere og have mulighed for at vise sin magt,” forklarer hun.
Det fortæller en del om det miljø, de unge kvinder navigerede i til de store konkurrencer. Her var magt og indflydelse en slags valuta, man brugte til at markere sig i hierarkiet. Sørlands evne til at gennemskue det har siden vakt opsigt, efter hun valgte at dele historien.
Et liv efter skønhedskonkurrencerne
Kathrine Sørland lod sig ikke ryste af den uventede opmærksomhed fra Trump. Hun fortsatte sin karriere og blev et af Norges mest kendte ansigter som både model og tv-vært. Hendes fjerdeplads ved Miss World og top-15 placering ved Miss Universe lagde bunden for en solid karriere i mediebranchen.
Historien om nej’et til Trump er først kommet frem for nylig. Den minder os om, at selv i de mest glitrende cirkler kan et simpelt nej fra en person med begge ben på jorden være det stærkeste svar. For Sørland var det ikke New Yorks skyskrabere, der trak, men trygheden og kærligheden hjemme i Sola. Og det valg fortryder hun tydeligvis ikke i dag.
