Mr T raser mod Netflix-dokumentar: ‘Det er skrald’

Redaktionen
Redaktionen8. september 2026
Steaming cup on table in front of TV showing Netflix logo

Foto: John-Mark Smith — Pexels License

Mr T kalder ny Netflix-dokumentar for ‘skrald’

Da Mr T så den nye Netflix-dokumentar om sit eget liv, blev han så vred, at han måtte bede Gud om ikke at ‘gå helt ud af kontrol’. Actionstjernen, hvis rigtige navn er Laurence Tureaud, er langt fra tilfreds med “Untold Mr. T: I Pity The Fool”, som skulle have premiere på Netflix tirsdag den 8. september.

I et interview med The Guardian åbner han op om sit massive ubehag med projektet. Han hævder, at dokumentaren fejler på det afgørende punkt: at fortælle hele hans historie.

“Dokumentaren gjorde mig rasende, fordi de ikke dækkede meget,” siger Mr T. “Når jeg så den, tænkte jeg bare: ‘Hvad fanden?’ Det er skrald. I bygger mig op, så prøver I at demontere mig. Jeg tænkte: ‘Hold da op, jeg er mere end det her.”

Præsten fik kun 30 sekunder på skærmen

Særligt irriterer det Mr T, at vigtige mennesker fra hans liv næsten ikke kommer til orde. Hans egen præst, som blev interviewet i to dage, får blot 30 sekunder af sendetid – mens andre, som han mener skader hans omdømme, får mere plads.

“Det kalder vi i det sorte samfund for, at en hvid mand vil ændre historien og kontrollere fortællingen,” forklarer han. “Hvis du ikke kender mig, vil du tro, jeg er et eller andet monster.”

Han peger især på indlemmelsen af sin tidligere agent Peter Young, hvem Mr T anklager for at have sat sit navn på kontrakter bag hans ryg. Young afviser anklagerne og hævder i stedet, at skuespilleren tog dårlige karrierebeslutninger – som filmen “Freaked”.

“Han vil skære Mr T ned,” fortsætter Mr T. “Den tid, det tog at få den scene med ham i dokumentaren, kunne man have brugt på at vise, hvordan jeg har ændret menneskers liv i lokalsamfundet. Men det viser I ikke.”

Blev ikke vist filmen før en måned siden

Mr T afslører også, at han havde næsten ingen kontrol over processen. De begyndte at filme ved påske sidste år, men han fik først se det færdige produkt for omkring en måned siden. Desuden hævder han, at han og hans team eksplicit bad Netflix om ikke at inkludere Peter Young.

“Vi fortalte dem: ‘Put ikke Peter i min dokumentar’, men det gjorde han alligevel,” siger Mr T om Netflix-direktør Scott Weintrob.

Hans reaktion, da han endelig så resultatet, var næsten eksplosiv. “Jeg sagde: ‘Herre, lad mig ikke gå helt ud af kontrol. Lad mig ikke gå helt ud af kontrol.’ For jeg ville gå helt ud af kontrol på Netflix. Og jeg tænkte: ‘Hvis jeg gør det her, bliver det ikke pænt.’ Jeg sagde: ‘Tag den høje vej.’ Så det gjorde jeg.”

Forsvarer hvide limousiner og hvide sokker

Dokumentaren hævder angiveligt, at Mr T kun møder op til arrangementer, hvis der er bestilt en hvid limousine til ham – en påstand han finder helt absurd.

“Hvad er der galt med hvide limousiner? Skulle jeg ikke have et valg om farve?” spørger han ironisk. “Jeg går i hvide underbukser. Gør det mig til en dårlig fyr? Jeg har hvide T-shirts på nogle gange – gør det mig til en dårlig person? Jeg går i hvide sokker. Så hvad er problemet?”

“Da Elvis Presley døde, havde han en hvid limousine, så hvorfor kan jeg ikke have en, mens jeg stadig lever?” tilføjer han skarpt. “Men Mr T er en dårlig fyr. Vi bekymrer os ikke om, at han fodrer hjemløse, men ‘Han ville have en hvid limousine, han ville have en bestemt slags sæbe på hotelværelset. Wow, han er en dårlig fyr.”

Peter Young: ‘Jeg tilgiver Mr T’

Peter Young har ikke meget at sige til Mr Ts kritik. I en kort skriftlig udtalelse siger agenten blot: “Giv Mr T mine bedste hilsener, og fortæl ham, at jeg tilgiver ham.”

Netflix har endnu ikke kommenteret Mr Ts påstande. Dokumentaren får premiere på streamingplatformen den 8. september.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste