En cyberhændelse ved byggeriet af Femern Bælt-forbindelsen tirsdag eftermiddag har sat gang i en større politisk drøftelse om Danmarks cybersikkerhed. Ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, Lisbeth Bech-Nielsen (SF), har indkaldt alle partierne bag landets nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed til møde.
Det var Sund & Bælt, der meddelte, at entrepriseselskabet FLC (Femern Link Contractors) havde været udsat for cyberangreb. Sund & Bælts pressechef Jens Villemoes oplyste på hjemmesiden, at “vores entreprenør har orienteret os om, at de har været udsat for en cyberhændelse.”
Ministeren understreger, at cybertruslen er alvorlig. “Det alvorlige trusselsbillede og den seneste tids hændelser er grunden til, at jeg har indkaldt partierne til en drøftelse af, hvilke tiltag der kan sættes i gang,” siger hun til TV 2.
Konkrete tiltag skal på bordet
Når partierne mødes, skal de tale om konkrete foranstaltninger til at styrke Danmarks cybersikkerhed fremadrettet. Ministeren har dog ikke annonceret tidspunktet for mødet.
Bech-Nielsen advarer mod at drage forhastede konklusioner om selve cyberhændelsen ved Femern. “Det er for tidligt at konkludere noget, men myndighederne undersøger den,” forklarer hun.
Det betyder, at efterforskningen stadig er i gang, og detaljer om omfang, karakter og mulige motivet bag angrebbet endnu ikke er kendt.
Femern skal forkorte rejsetiden
Femern Bælt-forbindelsen er et megaprojekt, der skal forbinde Rødbyhavn i Danmark med Puttgarden i Tyskland. Når tunnelen står færdig, reduceres rejsetiden til syv minutter med tog eller ti minutter med bil. Byggeriet startede i 2020 på dansk side og i 2021 på tysk side.
Cyberangrebbet på projektet understreger, hvor sårbar selv storprojekter kan være over for digitale angreb. Det presseindkaldelse fra ministeren viser, at regeringen tager sårbarheden alvorligt og søger politisk enighed om, hvordan Danmark skal rustes mod fremtidigt cyberangreb.
