Dengang var det en naturlov. Som teenager, alene på værelset foran fjernsynet, kom sexscenen altid præcis i det øjeblik, hvor mor eller far klemte sit nysgerrige ansigt ind mellem dør og karm. Det var både pinligt og uundgåeligt – en del af biografoplevelsen, som man måtte navigere rundt omkring.
I dag er Hollywood ved at genopdage denne formel, men denne gang uden den samme undskyldning. Filmene skruer op for nøgenheden under påskuddet af at være kunstnerisk modige. Problemet er bare, at det hele ligner mindre en kunstnerisk stillingtagen og mere et desperat forsøg på at redde film, der ellers ikke helt holder mål.
Når nøgenhed bliver løsningen på alt
Der er en forskel på at bruge sexscener som en integreret del af en films fortælling og at bruge dem som et dække over manglende substans. Hollywood har længe vidst, at sex sælger – det er ikke nyt. Men når studier begynder at tilføje eksplicitte scener til film, der ikke har brug for dem, bliver det tydeligt, hvad der egentlig foregår.
Filmene bliver ikke bedre af sexscenerne. De bliver ikke dybere, mere nuancerede eller mere kunstnerisk værdifulde. De bliver bare mere eksplicitte. Og det er præcis det, der gør det hele så påfaldende – det er ikke et kunstnerisk valg, det er en markedsføringsstrategi.
Modighed eller desperation?
Hollywood elsker at tale om mod. Om at tørre at vise det, som andre ikke tør. Men der er forskel på at være modig og at være desperate. En modig film bruger sexscener, fordi de betyder noget for historien. En desperat film bruger dem, fordi historien ikke betyder nok uden dem.
Når man ser på de film, der kommer ud af Hollywood i øjeblikket, er det svært ikke at bemærke mønsteret. Flere og flere film tilføjer eksplicitte scener, som virker helt tilfældige i forhold til plottet. De er der, fordi nogen har besluttet, at det ville være godt for markedsføringen. Ikke fordi det giver mening for karaktererne eller historien.
Hvad betyder det for seerne?
For seerne betyder det, at vi skal tilbage til teenageårene og være på vagt, når vi ser film. Ikke fordi vi er prissiske eller umodne, men fordi Hollywood har valgt at bruge sexscener som et værktøj til at få os til at købe billetter, i stedet for at fokusere på at lave gode historier.
Det er ikke et argument for, at sexscener ikke hører hjemme i film. De gør det – når de betyder noget. Men når de bliver brugt som et dække over manglende kvalitet, bliver de til noget helt tredje. De bliver til et tegn på, at industrien er ved at løbe tør for idéer.
En industri i søgen efter relevans
Hollywood står over for en udfordring. Streamingplatforme har ændret måden, vi ser film på. Publikum er mere kritisk end nogensinde før. Og konkurrencen om opmærksomhed er hårdere end nogensinde.
I stedet for at møde denne udfordring med bedre historier, mere interessante karakterer og mere innovativ filmmaking, vender industrien tilbage til gamle tricks. Nøgenhed, sex og eksplicitte scener. Det er ikke nyt. Det er ikke modt. Det er bare det, der virker, når alt andet fejler.
Og det er præcis det, der gør det hele så bekymrende. Ikke fordi sex i film er dårligt, men fordi det bliver brugt som et symptom på en industri, der ikke længere ved, hvordan man laver film uden det.
Tilbage til det vigtige
Gode film handler om gode historier. De handler om karakterer, vi bryder os om. De handler om at blive rørt, at blive udfordret, at blive underholdt. Sexscener kan være en del af det – men de kan ikke være hele pointen.
Når Hollywood skruer op for nøgenheden, handler det ikke om mod eller kunstnerisk frihed. Det handler om en industri, der søger efter relevans på alle mulige måder – bare ikke den rigtige. Og det er måske det mest bekymrende af alt.
