Gymnasieelever får ægte indflydelse på udviklingen af Solrød Bymidte

Redaktionen
Redaktionen5. oktober 2026
Pedestrian shopping street with trees, benches, shops, and people walking.

Foto: Unknown artist — CC BY-SA 3.0

Når byplanlæggere og arkitekter skal forme en by, høres ofte de samme stemmer. Nu åbner Solrød Kommune døren for en gruppe, der sjældent får ordet: de unge.

Elever på Solrød Gymnasium har fået opgaven at analysere og komme med bud på, hvordan Solrød Bymidte kan blive endnu mere levende og attraktiv – især for dem selv. Det sker i samarbejde med rådgivningsfirmaet Grandville, som Solrød Byråd har hyret til at konkretisere den ambitiøse visionsplan for bymidten, der blev vedtaget i december 2025.

Unges perspektiv bliver værdifuldt

Partner Søren Houen Schmidt fra Grandville understreger, at gymnasiet ikke blot er en bygning i midten – det er en vigtig aktør. “For det første er gymnasiet en væsentlig aktør i bymidten og spiller derfor en rolle i at realisere visionen om en mere levende og interessant bymidte. For det andet vil vi gerne tænke læringsaspektet ind i byudviklingen. De unge føler sig ikke altid inviteret, når vi professionelle ‘borgerinddrager’. Ved at tænke projektet ind i undervisningen, får vi en fantastisk mulighed for også at få de unges perspektiver og input med, når vi byudvikler,” siger han.

Sara Lykke Donnelly, byplanlægger hos Solrød Kommune, ser elevernes input som afgørende. “Som byplanlæggere lærer vi meget af at høre, hvilke steder de oplever som attraktive, og hvor de ikke har lyst til at opholde sig. På den måde bliver deres input værdifulde i vores videre udvikling af bymidtens udearealer og funktioner,” forklarer hun.

Feltarbejde åbnede elevernes øjne

Eleverne fokuserede på fem centrale pladser i Solrød: Bibliotekshaven, Stationspladsen, Solrød Rådhusplads, pladsen ved Aktivitets- og Frivilligcenter og området ved Strandvejen. Gennem to dages arbejde med Grandville-fagfolk fik de indblik i den komplekse proces bag byudvikling.

Alexander Mandrup Johansen, elev på gymnasiet, blev slået af bredden af den faglige viden. “Det var øjenåbnende at være med til, fordi jeg ikke plejer at tænke så meget over, hvad der gør en bymidte til en god bymidte, og hvordan vi mennesker kan spille en kæmpe rolle for at skabe den. Feltarbejde som det her er altid sjovt,” siger han.

Medstuderende Cecilie Victoria Damborg påpegede, hvor værdifuldt det var at møde fagfolk fra forskellige fagområder. “Havde vi haft mere tid, kunne vi sagtens være nået mere i dybden. Til gengæld var det en god oplevelse at møde fagpersoner med forskellige uddannelsesmæssige baggrunde. På den måde fik vi indblik i, hvordan et udviklingsprojekt kan ses fra flere professionelle vinkler,” fortæller hun.

Karriereveje og konkret påvirkning

Rektor Mette Møller Jørgensen ser projektet som en vigtig mulighed for at præsentere karriereveje, eleverne måske ikke havde overvejet. “Måske får et par elever efter et innovationsforløb som dette lyst til at blive arkitekt, byplanlægger eller urban designer. Også af den grund er vi meget glade for, at Solrød Kommune og Solrød Byråds udvalgte rådgivere, Grandville, havde lyst til at inddrage os i processen,” siger hun.

Samarbejdet er allerede gået fra ord til handling. Elever i billedkunst på B-niveau har dekoreret og indrettet Bibliotekshaven – et konkret bevis på, at ungdomskulpturene ikke bare er hørt, men også virker tilbage på byen, hvor de lever deres dagligdag.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.

Mest læste