Passagererne på Gribskovbanen skal væbne sig med en god portion tålmodighed i den kommende tid. Hverdagen for de mange pendlere mellem Hillerød og Helsinge er nemlig vendt helt på hovedet, efter at Lokaltog har indført en omfattende nødkøreplan. Det sker som en direkte konsekvens af den alvorlige togulykke ved Kagerup i slutningen af april.
Ifølge Sjællandske Medier rammer det togdriften hårdt. Nødkøreplanen betyder i praksis, at hver anden afgang på strækningen er sløjfet. Og for dem, der rejser sent, er nyheden endnu dårligere. Samtlige nattog på strækningen er nemlig helt aflyst indtil videre. Det efterlader et stort hul i den nordsjællandske trafik, som Lokaltog nu kæmper for at håndtere.
Mangel på tog lammer driften
Forklaringen på de mange aflysninger er simpel: Der mangler tog. Ved ulykken i april blev tre togsæt så ødelagte, at de ikke længere kan køre. Lokaltogs materielchef, Kenneth Ø. Christensen, forklarer til Sjællandske Medier, at man stadig ikke har det fulde overblik over skaderne.
“De to tog, der stødte sammen, skal undersøges nærmere, før vi ved, om de er totalskadede eller kan repareres,” lyder det fra materielchefen.
Men man kan ikke bare lige låne eller leje nye tog fra andre selskaber. Jernbanedrift er teknisk kompliceret, og de forskellige strækninger bruger vidt forskellige systemer, som togene skal passe til. Og så er der det menneskelige aspekt, for sikkerheden kommer altid først.
“Lokomotivførerne skal have de rigtige uddannelser til at køre de enkelte togtyper,” uddyber Kenneth Ø. Christensen.
En fatal fejl i rækkefølgen
Ulykken, der har skabt det nuværende kaos, skete den 23. april og var tæt på at ende i en endnu større katastrofe. 17 personer røg på hospitalet efter sammenstødet, og fem af dem var i en overgang i kritisk tilstand. Heldigvis overlevede alle, men efterskælvet mærkes tydeligt på skinnerne endnu.
Havarikommissionen arbejder stadig på højtryk for at finde ud af præcis, hvad der skete. De foreløbige undersøgelser peger dog på en række uheldige omstændigheder ved Slotspavillonen station. Planen var, at to tog skulle passere hinanden klokken 06.26. Det ene skulle holde stille på spor 1, mens det andet skulle køre forbi på spor 2.
Men da det første tog blev forsinket, besluttede man at bytte om på rækkefølgen for at spare tid. Det betød, at det andet tog nu skulle køre ind først og vente. Men her skete det uforklarlige. Af årsager, som ingen endnu kender, kørte det ventende tog ud fra stationen før tid. Cirka en kilometer længere fremme gik det galt, da det bragede ind i det modkørende tog på den enkeltsporede strækning.
Uvished om fremtiden
Det er stadig uklart, hvor længe nødkøreplanen varer. Da de ødelagte tog stadig bliver undersøgt, kan Lokaltog ikke sige, hvornår de igen har tog nok til alle afgange. For pendlerne i Nordsjælland betyder det, at de skal tjekke Rejseplanen ekstra grundigt og vænne sig til en hverdag med færre afgange og mere fyldte togvogne.
Både myndigheder og passagerorganisationer følger sagen tæt, for Gribskovbanen er en livsnerve for mange i området. Men indtil Havarikommissionen er færdig, og Lokaltog har fundet en løsning på de manglende tog, må passagererne væbne sig med tålmodighed på ubestemt tid.
