Samfund

Fra kaos til løsning: Sådan reddede Holbæk Kommune streetfood-området

Redaktionen
Redaktionen29. juli 2026
Et billede af Holbæk rådhus i Jernbanevej, viser byens centrum og den lokale arkitektur.

Foto: Toxophilus · wikimedia · CC BY-SA 4.0

Det var næsten blevet til en stiltiende lukning uden at være det. De seneste uger har området omkring Gl. Havn Streetfood på Holbæk Havn været omgivet af afspærringer og indhegninger, der gjorde stedet næsten uigennemtrængeligt for kunderne. Mange har derfor stillet sig selv det åbenlyse spørgsmål: er der overhovedet åbent her?

Svaret var ja. Men uden kunderne ville det snart være blevet nej.

Bag afspærringerne lå en kommunal beslutning om at håndhæve lokalplan 1.58 “Blegstræde Hage”. Planen skulle skabe mere liv og aktivitet på havnen ved at reducere antallet af parkeringspladser ved Kystliv, stranden og havnen. Kommunen havde nemlig konstateret, at pladserne i stort omfang blev brugt af kommunens egne medarbejdere og ansatte fra virksomheder i området – ikke af de besøgende, som området skulle tiltrække.

Frygt for tomme borde

For de erhvervsdrivende ved streetfood-området var udviklingen bekymrende. Afspærringerne og de ændrede parkeringsforhold risikerede at få færre gæster til at besøge området. Når området ser lukket ud, kommer folk ikke – det er en simpel logik, som enhver forretningsdrivende kender.

Kommunen havde dog ikke glemt de erhvervsdrivende i deres planlægning. For at løse parkeringsudfordringen indgik Holbæk Kommune en aftale med Sidesporet. Aftalen betyder, at kommunens ansatte fremover kan benytte Kulturbiografens parkeringsplads på Filmtorvet, mens Sidesporet til gengæld får adgang til kommunens parkeringsareal ved Havnevej. Tanken var at frigøre flere parkeringspladser til havnens besøgende.

Men det løste ikke det umiddelbare problem: området så stadig lukket ud.

Dialog skaber resultater

Her kom dialogen ind i billedet. Efter samtaler mellem de erhvervsdrivende og Holbæk Kommune blev der fundet en løsning, der kunne tilfredsstille begge parter. Med øjeblikkelig virkning blev den store plads foran Gl. Havn Streetfood åbnet igen, så kunderne kunne tilgå butikkerne uden unødige forhindringer.

“Vi har i samarbejde med repræsentanter for Holbæk Kommune fået åbnet for den store plads foran Gl. Havn Streetfood med øjeblikkelig virkning, så det igen er muligt at tilgå vores forretninger uden for mange forhindringer. Vi er taknemmelige for, at vi som erhvervsdrivende er blevet mødt med respekt og forståelse – og ikke mindst hurtig handling,” skrev Gl. Havn Streetfood på Facebook.

Det sidste punkt er værd at understrege. Når en kommune møder erhvervsdrivende med både respekt og handling, sker der noget. Området blev ikke blot åbnet igen – det blev gjort hurtigt, uden lange møderækker eller bureaukratiske omsvøb.

Udviklingen fortsætter

Dermed er adgangen til området væsentligt forbedret, samtidig med at arbejdet med at udvikle området ved Kystliv fortsætter. Lokalplanen skal stadig implementeres, og flere parkeringspladser skal stadig frigøres til besøgende. Men nu sker det uden at kvæle de virksomheder, der allerede er etableret på havnen.

Det er en påmindelse om, at selv de bedste intentioner – som at skabe mere liv på havnen – kan få uintenderede konsekvenser, hvis ikke man lytter til dem, der står på jorden og driver forretning. Og at løsninger ofte ligger tættere end man tror, når man sætter sig ned og taler sammen.