Paris Saint-Germains store Champions League-triumf skulle have været en ren folkefest. Men fejringen af den franske storklub endte i stedet i voldsomme uroligheder. Natten igennem har Frankrig været vidne til scener med omfattende ødelæggelser, og det har nu fået myndighederne til at reagere med stor alvor.
Politipræfekten i Paris, Laurent Nuñez, lægger ikke fingrene imellem. Han kalder nattens begivenheder for “totalt uacceptable”. Myndighederne havde ellers forberedt sig på uro, men nattens hændelser oversteg alligevel alt, hvad man normalt forbinder med en sportsbegivenhed.
Dødsfald og alvorlige kvæstelser
Urolighederne har haft store menneskelige omkostninger. De seneste tal viser, at 219 personer er kommet til skade under fejringen og de efterfølgende kampe mellem fans og politi. Otte af dem meldes at være i alvorlig tilstand.
Det gik værst ud over en person, der mistede livet i en motorcykelulykke på ringvejen Périphérique. Ulykken skete midt i kaosset, hvor grupper af fans gentagne gange forsøgte at blokere den vigtige færdselsåre for at skabe trafikalt kaos under fejringen.
Også ordensmagten blev ramt. I alt 57 betjente og sikkerhedsfolk kom til skade i løbet af natten. De blev angrebet af maskerede grupper, især omkring den berømte boulevard Champs-Élysées.
Masseanholdelser over hele landet
Politiet har kæmpet hele natten for at få kontrol over situationen. Og antallet af anholdte er steget støt. Hvor man først meldte om 416 tilbageholdte, lyder det seneste tal nu på hele 780 anholdte på landsplan.
De 450 af anholdelserne fandt sted i Paris og forstæderne. Det understreger, at hovedstaden var centrum for balladen. Søndag eftermiddag sidder 450 personer stadig bag tremmer, mens politiet og anklagemyndigheden vurderer det juridiske efterspil.
Laurent Nuñez forklarer, at politiet godt vidste, at festen kunne løbe løbsk:
“- Der var festlige forsamlinger ledsaget af en række optøjer, hvilket var i tråd med den situation, vi havde forudset,” siger Nuñez ifølge nyhedsbureauet dpa.
Tåregas og angreb på butikker
Fejringen var spredt over hele Paris, men det var især omkring Champs-Élysées, at det gik galt. Her angreb maskerede grupper politiet med kasteskyts, og betjentene svarede igen med tåregas for at sprede de voldelige grupper. Midt i kaosset blev seks biler brændt af eller ødelagt, mens to butikker blev raseret.
Samtidig var 40.000 fans samlet på PSG’s hjemmebane, Parc des Princes, for at se finalen på storskærm. Inde på stadion var der roligt, men udenfor opstod der problemer. Her var mellem 4.000 og 5.000 mennesker samlet, og en gruppe på cirka 150 personer forsøgte at storme det fyldte stadion. Politiet måtte gribe ind for at holde dem ude.
En historisk sejr i Budapest
Selve årsagen til festen fandt sted i Budapest. På Puskás Aréna stod PSG over for engelske Arsenal i en intens finale. Det var en tæt kamp, og da dommeren fløjtede af efter de 90 minutter, stod der 1-1. Da den forlængede spilletid heller ikke gav en vinder, måtte holdene ud i en straffesparkskonkurrence. Her trak PSG det længste strå.
Sejren er klubbens første Champions League-titel nogensinde og cementerer deres plads i den absolutte europæiske elite. Men triumfen vil nu altid blive husket for de voldsomme scener, der udspillede sig i de franske gader bagefter.
Massivt sikkerhedsopbud til sejrsparade
På trods af nattens uroligheder bliver den planlagte sejrsparade gennemført søndag eftermiddag. PSG-spillerne skal hyldes i en åben bus ved Eiffeltårnet, og man forventer, at op mod 100.000 fans vil møde op.
Myndighederne tager dog ingen chancer. Indenrigsministeriet har sendt 6.000 betjente på gaden for at bevogte paraden og sikre roen. Det er en del af en massiv national indsats, hvor i alt 22.000 betjente har været på arbejde det seneste døgn for at håndtere både festlighederne og de voldsomme optøjer.
