Natur og Miljø

Ulvejagten er forbi – begge reguleringszoner ophæves efter skydning

Redaktionen
Redaktionen19. august 2026
Close-up of a gray wolf in the wild

Foto: ambquinn — Pixabay License

Torsdag aften kort før klokken 22 endte en længere periode med usikkerhed og bekymring i Vestjylland. En medarbejder fra Naturstyrelsen skød en ulv med riffel ved Houstrup nær Nørre Nebel – på blot ti meters afstand. Myndighederne er meget sikre på, at det er den ønskede ulv, der blev ramt.

Med denne skydning ophæves nu begge reguleringszoner, hvor ulven kunne skydes. Det oplyser Ministeriet for Natur og Dyrevelfærd i en pressemeddelelse. Reguleringszonen ved Oksbøl havde været aktiv siden februar, mens zonen ved Nørre Nebel blev oprettet 7. august efter flere episoder, hvor ulven var tæt på mennesker i private haver.

“Med Naturstyrelsens nedlæggelse af ulven er formålet med oprettelsen af reguleringszonerne i områderne ved Oksbøl og Nørre Nebel opnået,” skriver ministeriet. “Derfor ophæves zonerne, og de konkrete reguleringstilladelser inden for zonerne bortfalder.”

Privatpersoner havde søgt om tilladelse

I de to zoner havde privatpersoner også kunnet søge om tilladelse til at skyde ulven. I zonen ved Nørre Nebel havde seks personer søgt om tilladelse, mens 16 privatpersoner havde fået tilladelse i Oksbøl-zonen. Alle disse tilladelser er nu bortfaldt.

Begrebet “problemulv” bruges af myndighederne om ulve, som udviser uønsket og problematisk adfærd. Det er Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø sammen med Naturstyrelsen, som vurderer, om der er tale om en problemulv, og om det er nødvendigt at skyde dyret.

Episoderne ved Nørre Nebel i august havde skabt betydelig opmærksomhed. Ulven var flere gange tæt på mennesker og havde opsøgt private haver i byen. Det var disse hændelser, der førte til oprettelsen af regulationszonen og søgnaderne fra privatpersoner om tilladelse til at regulere ulven.

Danmark uden aktive ulvejagtzoner

Med ophævelsen af de to zoner er der nu ingen aktive reguleringszoner i Danmark til regulering af problemulve. For at kunne skyde en ulv, som myndighederne betegner som problematisk, kræver det nemlig en aktiv reguleringszone.

Ulven blev skudt i den nyoprettede reguleringszone ved Nørre Nebel, hvor den havde været genstand for intensiv opmærksomhed efter sommerens hændelser. Den korte afstand på ti meter mellem skytten og ulven giver myndighederne høj sikkerhed for, at det var den rigtige ulv, der blev ramt.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.