Retten har talt: 21-årig sendt bag tremmer
Torsdag eftermiddag blev en 21-årig mand ført for en dommer ved Retten i Herning. Det er endnu et kapitel i politiets jagt på de skyldige bag en række voldsomme hændelser i det midtjyske. Manden er nu varetægtsfængslet frem til den 17. juni. Han er sigtet for at have deltaget i to farlige brandstiftelser i Ikast. Det skriver TV MIDTVEST.
Den 21-årige meldede sig selv til politiet onsdag aften. Det skete kort efter, at en 22-årig formodet medgerningsmand var blevet fængslet i samme sag. Politiet har taget de tunge midler i brug og rejst sigtelse efter straffelovens alvorligste paragraf om brandstiftelse. Den bruges kun, når menneskeliv bevidst bringes i fare. Det siger alt om sagens alvor og de potentielt fatale konsekvenser, som brandene kunne have haft.
Uskyldig kvinde blev offer for flammerne
Det gik helt galt natten mellem søndag og mandag. På Strøget i Ikast blev en lejlighed angrebet, og her befandt en 68-årig kvinde sig. Flammerne var så voldsomme, at hun kom alvorligt til skade. Hun blev efterfølgende fløjet med lægehelikopter direkte til Rigshospitalet. Kvinden er det uskyldige offer, der blev fanget midt i de kriminelles krig.
Vi ved endnu ikke alt om, hvad der kom frem i retten. Dommeren valgte nemlig at lukke dørene, så politiet kan arbejde i fred. Men én ting er sikker: Efterforskningen er i en helt kritisk fase. Nu forsøger politiet at finde ud af præcis, hvilken rolle de to fængslede mænd har spillet i de natlige brande.
En by i frygt: Skyderi og håndgranater
Brandene i Ikast er desværre ikke de eneste voldsomme hændelser. Ifølge Midt- og Vestjyllands Politi er de en del af en rå konflikt mellem to bander, der kæmper om magten i Herning-området. Det er stukket helt af den seneste uge, og politiet har nu sat massivt ind.
Det startede søndag aften med skud i Brændgårdparken i Herning. Ingen blev ramt, men det var et tydeligt varsel om, hvad der var i vente. Tirsdag eksploderede en håndgranat på en altan på Fruerhøjvej. Og torsdag tog sagen en ny drejning, da politiet anholdt en dreng på kun 16 år. Det vækker stor bekymring, at så unge mennesker bliver trukket ind i det kriminelle miljø.
Politiet: Vi er ikke i mål endnu
Så sent som torsdag morgen gjorde politiet endnu et fund. Ved Vestertorp i Herning fandt de en hjemmelavet anordning med brandbare væsker. Det tyder på, at nye angreb var på vej. Politiet er overbeviste om, at det hele hænger sammen. Politiinspektør Hans Roost slår dog fast, at de har fat i den lange ende.
I en pressemeddelelse sætter politiinspektøren ord på indsatsen:
“Der er fremdrift i vores efterforskning, men vi er ikke i mål endnu. Jeg vil gerne gentage, at vi gør alt, hvad vi kan for at få stoppet de her kriminelle grupperinger,” udtaler Hans Roost.
Han mener, at fundet ved Vestertorp hænger direkte sammen med de andre sager i Herning og Ikast. Politiet har brug for hjælp og opfordrer alle, der har set noget mistænkeligt, til at ringe. Hver eneste lille oplysning kan være den, der får de skyldige stillet til ansvar.
