En mand i 90’erne er død efter en brand i en bolig i Drigstrup vest for Kerteminde. Branden udbrød lørdag, og de pårørende er underrettet.
Det oplyser vagtchef Peter Vestergaard fra Fyns Politi til Fyens Stiftstidende.
Intet tyder på en forbrydelse
Politiet har endnu ikke et fuldt billede af, hvad der skete. Teknikere skal undersøge de nærmere omstændigheder ved branden.
Foreløbig er der dog intet, der tyder på, at der er foregået en forbrydelse. Det siger vagtchefen til avisen, skriver Berlingske.
– Der er dog ikke noget, der tyder på, at der er blevet begået en forbrydelse, siger Peter Vestergaard.
Anmeldt lidt før klokken 13
Branden brød ud på et værelse i boligen, skriver BT. Her fremgår det også, at anmeldelsen kom lørdag klokken 12.50.
Der er forskellige oplysninger om, hvordan huset ser ud efter branden. Fyens Stiftstidende skriver, at boligen stadig står, selv om den er ramt af røgskader. BT skriver derimod, at ejendommen angiveligt ikke er ramt af røgskader.
