Forsvar

Danmark øger militær styrke på Færøerne

Redaktionen
Redaktionen14. august 2026
Graph of Denmark's defence spending from 1950 to 2020 in billions of kroner

Foto: Skjoldbro — CC BY-SA 4.0

Danmark skal have en større militær tilstedeværelse på Færøerne. Det har forsvarsminister Jeppe Bruus (S) aftalt med sin færøske kollega, Bárður á Steig Nielsen, der er landsstyremand for udenrigs- og fiskeanliggender.

Aftalen blev indgået under Bruus’ besøg på øerne, hvor de to ministre drøftede et styrket samarbejde mellem Danmark og Færøerne. Ifølge Forsvarsministeriet vil den øgede tilstedeværelse blive udbygget gradvist fra i år.

– Vi er et stort kongerige, og vi har på det seneste oprustet i hele Arktis og Nordatlanten. Det er derfor også helt naturligt, at vi også øger vores tilstedeværelse på Færøerne, siger Jeppe Bruus.

F-35-fly og fregatter på vej

De konkrete detaljer for aftalen er endnu ikke helt på plads, men den øgede tilstedeværelse vil omfatte patruljering med F-35-kampfly samt tilstedeværelse af fregatter og transportfly. Det danske forsvar har i dag kun en relativt begrænset permanent militær tilstedeværelse omkring Færøerne.

I Thorshavn ligger en lokal afdeling af Arktisk Kommando, og på fjeldet Sornfelli er en stor radarstation under opbygning. Radaranlægget forventes at stå færdigt omkring 2030 og skal overvåge Nordatlanten samt spore fjendtlige fly og skibe – blandt andet fra Rusland.

Jon Rahbek-Clemmensen, lektor og faglig leder ved Center for Arktiske Sikkerhedsstudier hos Forsvarsakademiet, forklarer, at Danmarks nuværende militære fodaftryk på øerne er beskedent. Radarstationen skal være med til at styrke kontrollen over området betydeligt.

Rusland i fokus

Færøernes forhold til Rusland har længe været genstand for kritik. Siden 1977 har øerne haft en aftale med Rusland om at udveksle fiskekvoter – en ordning, der bidrager til den russiske økonomi, mens Danmark advarer om Ruslands militære trussel mod Europa.

Forsvarsminister Jeppe Bruus har dog ingen planer om at lægge pres på den færøske regering på dette område. – Fiskeriaftalen er et anliggende mellem Rusland og Færøerne, så det vil jeg ikke blande mig i. Men vi er selvfølgelig meget opmærksomme på russisk tilstedeværelse ved Færøerne. Både militært og økonomisk, siger han.

Den danske militæropbygning på Færøerne skal ses som en del af en bredere strategi for at styrke Europas forsvar i Nordatlanten og Arktis. Med øget tilstedeværelse af kampfly, fregatter og transportfly vil Danmark få bedre mulighed for at overvåge området og reagere hurtigt på eventuelle trusler.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.